متعلقات رگلاتور گاز

رگلاتور خطی ایستگاهی

رگلاتور های حجم بالا

رگلاتور های فشار بالا

رگلاتور صنعتی

رگلاتور صنعتی

رگلاتور های فشار بالا

رگلاتور های حجم بالا

رگلاتور خطی ایستگاهی

متعلقات رگلاتور گاز

رگلاتور گاز چیست؟

رگلاتور گاز یا مانومتر وسیله ای است که با استفاده از آن میتوانیم فشار داخل مخزن را کاهش داده و به فشار مورد نیاز خودمان برسانیم همچنین میتوانیم فشار داخل مخزن را کنترل یا تنظیم کنیم. رگلاتور هارا می توان به سه دسته صنعتی، حجم بالا و فشار بالا تقسیم کرد. مانومتر ها را می توان به سه دسته تک مرحه ای و دو مرحله ای و سه مرحله ای نیز تقسیم کرد.

اجزای اصلی رگلاتور گاز: گیج فشار ورودی، دیافراگم، فنر پشت دیافراگم، شیر اصلی رگلاتور، دستگیره تنظیم فشار، گیج فشار خروجی و شیر قطع و وصل می باشد.

اساس کار مانومتر برقراری تعادل نیرویی بر روی دیافراگم می باشد. زمانی که شیر تنظیم فشار باز می شود فنر فشرده شده و دیافراگم را به سمت پایین هدایت می کند؛ این عمل باعث می شود تا شیر اصلی باز شده و گاز با فشار بالا وارد رگلاتور می شود و به سمت محفظه کم فشار هدایت می شود این کار تا زمانی انجام می شود که فشار گاز به نیروی فنر پشت دیافراگم غلبه کند.

زمانی که نیروی محفظه کم فشار به نیروی پشت فنر غلبه کند، دیافراگم به سمت بالا حرکت کرده و جریان ورودی گاز قطع می شود. کاهش جریان سبب افت فشار در محفظه کم فشار شده و دوباره این عمل تکرار می شود. حرکت دیافراگم یک حرکت متناوب است که با سرعت زیاد درحال انجام می باشد بنابراین میتوانیم فشار گاز خروجی را کاهش داده و با یک نرخ ثابت از آن استفاده کنیم.

رگلاتور گاز فشار بالا:

رگلاتور گاز فشار بالا یا مانومتر فشار بالا در واقع یک شیر برای کنترل کردن جریان می باشد و کار اصلی آن کم کردن و پایین آوردن فشار ورودی یکی از گاز ها یا یک سیال را در خروجی به میزان مورد نظر می باشد.

از این رگلاتور برای تنظیم فشار گاز پروپان در کوره های گازی، در تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی برای تنظیم گاز اکسیژن و گاز بیهوشی، درسیستم های پنوماتیک برای تنظیم هوای فشرده و …. استفاده می شود.

فشار ورودی به این مانومتر 230 بار و فشار خروجی بستگی به کاری که میخواهیم انجام دهیم متغییر می باشد. سایز کانکشن ورودی 3/4 اینچ و سایز کانکشن خروجی 3/8 اینچ می باشد. رگلاتورهای فشار بالا نازل های باریک تری دارند نسبت به رگلاتورهای فشارپایین که شلنگ های بسیار باریک تری دارند.

ازبرندهای این دسته از رگلاتور ها میتوان به مانومتر گلور سوئیس، ایلدیز ترکیه و زینسر آلمان اشاره کرد.

رگلاتور گاز حجم بالا (دبی بالا):

در برشکاری قطعات با ضخامت بالا ما نیاز به حجم زیاد گاز داریم در نتیجه رگلاتوری که استفاده می کنیم باید حجم گاز زیادی را به ما بدهد به همین دلیل در این نوع برشکاری از رگلاتورهای حجم بالا استفاده می کنیم تا حجم گاز مورد نیاز ما را تامین کند. همچنین زمانی که تعداد مصرف کننده های ما بیش از یک نفر هستند نیز میتوان از این مانومتر استفاده کرد تا حجم مناسب گاز را به مصرف کننده برساند.

از رگلاتور گاز حجم بالا زمانی میتوانیم استفاده کنیم که یک پالت کپسول گاز و یک خط توزیع طولانی (از 20 متر بیشتر باشد) داریم و برای کنترل حجم گاز ورودی به خط باید از این نوع رگلاتور استفاده کنیم که هم فشار خروجی را کنترل می کند هم حجم خروجی.

رگلاتورهای حجم بالا برای کاهش فشار منبع به فشار خروجی مورد نظر برای سیستم توزیع گاز طراحی شده اند و درعین حال دبی مورد نظر را به ما ارائه می دهد. در این رگلاتورها میزان حجم خروجی گاز تحت کنترل است نه فشار خروجی. سایز کانکشن ها عموما 1 اینچ و 3/4 اینچ می باشد. فشار ورودی گاز 230 بار و فشار خروجی و حجم خروجی بسته به نوع کاری که ما میخواهیم انجام بدهیم قابل تغییر است. از این رگلاتورها میتوان در مواقعی که نیاز به فشار ثابت و حجم بالا گاز داریم استفاده کنیم.

از این مانومتر در صنایعی همچون جوشکاری و برشکاری هواگاز، کشتی سازی، بیمارستان ها، کارخانه های فولادی و … استفاده می کنند. از برندهای تولید کننده این مانومتر گلور سوئیس، ایلدیز ترکیه و زینسر آلمان اشاره کرد.