انواع گاز

انواع گاز

سیستم توزیع

سیستم توزیع

سیلندر ها

سیلندرها

سیلندر ها

سیلندرها

سیستم توزیع

سیستم توزیع

انواع گاز

انواع گاز

کپسول اکسیژن 5 لیتری

مشخصات کپسول اکسیژن 5 لیتری گاز اکسیژن و کپسول اکسیژن 5 لیتری همواره یکی از مصرفی ترین گازها و عمومی

کپسول ازت 40 لیتری

یکی از گازهای پر مصرف در صنایع پزشکی صنعتی است که  با نام N2 یا نیتروژن شناسایی می شود . این گاز دارای چگالی مشابهی با گاز اکسیژن دارد . گاز ازت یا نیتروژن یک گاز خنثی می باشد که بدون نگ و بو می باشد . این گاز البته می تواند با گاز اکسیژن و هیدروژن واکنش نشان دهد ولی به ذات خنثی می باشد .

امروزه از این گاز در صنایع آزمایشگاهی ، صنایع هوایی ، دریایی ، زیر دریایی ، قواصی ، اتومبیل سازی ، شیمیایی ، دارویی ، نفت ، گاز ، پتروشیمی ، فولاد و ... مورد استفاده قرار می گیرد .

این گاز با روش های مختلفی تهیه و تولید می گردد که یکی از بهترین راه های تولید این گاز تقطر برودتی است . البته این روش برای تهیه گاز ازت با خلوص بالا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .

یکی از مصرفی ترین و کاربردی ترین سیلندر های موجود در بازار است که دارای 40 لیتر ظرفیت گاز است . این کپسول دارای کیفیت بسیار بالایی است که دارای 0.35 % کربن می باشد و بعلت وجود Si ، گوگرد ، فسفر و کرم دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است .این محصول دارای استاندارد ISO9809 است  .

این سیلندر توانایی تحمل 300 فشار را در تست و تا 200 بار فشار معادل 40 لیتر گاز را دائم می تواند تحمل نماید . این سیلندر ها دارای یک شیر برنجی با کیفیت بالا و یک کلاهک از جنس فولاد است که برای جلوگیری ضربه به شیر کپسول می باشد .

این کپسول دارای 46.5 کیلیوگرم وزن است  و ارتفاع این کپسول 130.5 و قطر آن 21.9 سانتی متر است.

گاز فریون R11

گاز فریون R11 یکی دیگر از گازهای خانواده خنک کننده های کلروفلوئوروکربن است که در صنایع خنک کننده یخچال و کولر مورد استفاده قرار می گیرد . این گاز دارای نقطه جوش بالا نسبت به گازهای دیگر است و آسیب پذیری کمتری نسبت به گازهای R12 و R22 دارد .

از این گاز امروزه در بسیاری از کارخانه ها ، کارگاه ها ، ساختمان های کوچک و فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد . این گاز بیرنگ است و دارای بویی شیرین می باشد و به هی عنوان قابل اشتعال نیست  .

این گاز به علت داشتن گازهای گلخانه ای مخرب جزء بدترین گازها برای محیط زیست است و همه این ها به خاطر داشتن سه اتم کلر در این گاز است .

به همین دلیل یک جایگزین برای این گاز انتخاب شد و آن گاز R123 بود و بعدها در سال 95 این گاز نیز ممنوع شد و جایگزین آن که امروزه از آن استفاده می شود گاز R406 است .

کپسول گاز کربن CO2 20 لیتری

یکی از گازهای پرمصرف در صنعت جوشکاری است که با استفاده از سنگینی و پوشانندگی خوبی که این محصول دارد منجر به واکنش های خیلی خوبی در فرایند جوش می گردد . به همین یک روش جوشکاری با کیفیت به نام میگ و مگ MIG/MA توسط این گاز محافظ مورد استفاده قرار می گیرد .

این گاز یک گاز بی رنگ و بی بو است در صنایع های مختلفی نظیر جوشکاری میگ / مگ ، صنایع غذلیی ، صنایع پزشکی ، صنایع دارویی ، پرورش گیاهان ، نوشابه های گاز دار ، تفنگ بادی ، آکواریم  ، صنایع هواو فضا ، صنایع دریایی و ... مورد استفاده قرار می گیرد . رنگ سیلندرهای این مدل گاز معمولا سبزرنگ می باشد .

حاصل ترکیب این گاز با گاز آرگون یک پیوند بسیار باورنکردنی است که با استفاده میکس این دو گاز یک جوش بسیار خوب و حرفه ای را رقم می زنند . ای گاز دارای گرید 4 و 5 است و خلوص آن می تواند تا 99.999 باشد.

این سیلندر از فولاد ساخته شده است و دارای 0.35 % کربن می باشد و بعلت وجود Si ، گوگرد ، فسفر و کرم دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است .این محصول دارای استاندارد ISO9809 است

این سیلندر توانایی تحمل 300 فشار را در تست و تا 110 بار فشار معادل 10 لیتر گاز را دائم می تواند تحمل نماید . این سیلندر ها دارای یک شیر برنجی با یفیت بالا و یک کلاهک از جنس فولاد است که برای جلوگیری ضربه به شیر کپسول تولید گردیده است .

کپسول 20 لیتری فولادی  دارای 28 کیلیوگرم وزن است  و ارتفاع این کپسول 71 و قطر آن 22 سانتی متر است .

کپسول 20 لیتری آلمینیومی  دارای 25 کیلیوگرم است  و ارتفاع این کپسول 75 و قطر آن 22 سانتی متر است .

کپسول گاز R407

یکی دیگر از گازهای یخچالی فریون است که مخلوطی از هیدروفلوروکربن های استفاده شده به عنوان سرد کننده است. این گاز ترکیبی از گازهای R126.R134.R32 است که به عنوان جایگزین گاز R22 بسیار مناسب است . این محصول به هیچ عنوان قابل اشتعال نیست و در سیستم های تبرید با دمای متوسط استفاده می شود.

این گاز اثر مخرب بر روی محیط زیست ندارد و پتانسیل گرامایشی شبیه R22 دارد و پتانسیل تخریب لایه اوزون این محصول صفر می باشد .

این محصول را باید در انبار یا اتاق هایی قرار دهید که سیستم تهویه هوا داشته باشد زیرا اگر نشتی گاز داشته باشد منجر به بیهوشی و حتی می گردد . باید حتما موقع کار با این محصول از دستکش و ینک ایمنی استفاده شود زیرا یخ زدگی با این گاز می تواند آسیب جدی به چشم های شما وارد کند .

کپسول گاز اکسیژن 2 لیتری

گاز اکسیژن همواره یکی از مصرفی ترین گازها و عمومی ترین آنها می باشد زیرا در مصارف پزشکی  ، صنعتی  و خانگی  کاربرد را دارد .

این گاز ساخته شده از مولکول های دو اتم به جرم 16amu است .

کپسول 20لیتری فولادی

کپسول های هوا دارای سایزهای مختلفی هستند که یکی از این سایزها کپسول 20لیتری فولادی می باشد . این کپسول دارای کیفیت بسیار بالایی است که دارای 0.35 % کربن می باشد و بعلت وجود Si ، گوگرد ، فسفر و کرم دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است .این محصول دارای استاندارد ISO9809 است  .

از این سیلندر برای مصارف صنعتی نظیر : کارگاه ها ، کارخانه ها ، شرکت های سرویس دهنده در محل مانند نصب و تعمیر کولر های گازی ، فروشندگان گازهای هلیوم و مصارف پزشکی نظیر :  بیماران نیازمند به گاز اکسیژن ، بیمارستان ها ، آزمایشگاه ها ، در مانگاه ها و کلیه فضاهای درمانی که نیازمند مراقبت از بیمار هستند مورد استفاده قرار می گیرد .

این سیلندر توانایی تحمل 300 فشار را در تست و تا 150 بار فشار معادل 20 لیتر گاز را دائم می تواند تحمل نماید . این سیلندر ها دارای یک شیر برنجی با کیفیت بالا و یک کلاهک از جنس فولاد است که برای جلوگیری ضربه به شیر کپسول می باشد .

این کپسول دارای 28 کیلیوگرم وزن است  و ارتفاع این کپسول 71 و قطر آن 22 سانتی متر است .

کپسول گاز زنون

مشخصات کپسول گاز زنون گاز زنون یکی از گازهای جدول تناوبی است که به گاز نجیب معروف است . این

کپسول اکسیژن 40 لیتری

یکی از مصرفی ترین و کاربردی ترین کپسول اکسیژن موجود در بازار است کپسول اکسیژن 40 لیتری گاز است. این کپسول اکسیژن دارای کیفیت بسیار بالایی است که دارای 0.35 % کربن می باشد و بعلت وجود Si، گوگرد، فسفر و کرم دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است. این کپسول اکسیژن دارای استاندارد ISO9809 است.

کپسول 50 لیتری هیدروژن

گاز هیدروژن یک گاز بسیار مشتعلی است که از مولکول های دو اتم تشکیل شده است . این گاز سک ترین گاز موجود در جدول تناوبی است که به شکل تک اتمی آن فراوان ترین عنصر شیمیایی است . از این گاز در صنایع هوافضا ، پتروشیمی ها ،پالایشگا ه ها ، تولید کننده انواع مواد شیمیایی ، تصویه فلزات ، موادغذایی ، قطعات الکترونیکی ، موشک سازی ، صنایع دفاع ، ساخت سلول های سوختی  و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

این گاز همانطور که اشاره کردیم سبک ترین گاز موجود در جدول تناوبی است از این رو بسیاری از افراد سودجو این محصول را به جای گاز هلیوم به مصرف کنندگان می فروختند که حادثه های وحشتناکی را رقم زدند. سیلندر های این گاز معمولا با رنگ قرمز تولید می گردد و شیر آنها نیز چپ گرد می باشد و معمولا فقط در سایز 50 لیتری موجود می باشد .

یکی از مصرفی ترین و بزرگترین ظرفیت سیلندر های موجود در بازار است که دارای 50 لیتر ظرفیت گاز است . این کپسول دارای کیفیت بسیار بالایی است که دارای 0.35 % کربن می باشد و بعلت وجود Si ، گوگرد ، فسفر و کرم دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است .این محصول دارای استاندارد ISO9809 است  .

کپپسول 50 لیتری اکسیژن توانایی تحمل 300 فشار را در تست و تا 200 بار فشار معادل 50 لیتر گاز  را دائم می تواند تحمل نماید . این سیلندر ها دارای یک شیر برنجی با کیفیت بالا و یک کلاهک از جنس فولاد است که برای جلوگیری ضربه به شیر کپسول می باشد .

این کپسول دارای 56 کیلیوگرم وزن است  و ارتفاع این کپسول 143.5 و قطر آن 23.2 سانتی متر است .

کپسول گاز آمونیاک 20 لیتری

یکی از گازهای قلیایی است که با نماد فرمول شیمیایی NH3 شناسایی می شود . این گاز یک گاز بد بو  است که از ترکیب نیتروژن موجود در هوا و هیدروژن موجود در گازهای طبیعی ساخته می گردد .

اگر کسی در معرض جریان این گاز قرار بگیرد دچار سرفه های تند و تحریک ریه و مجاری تنفسی آن می گردد که با تکرار این موضوع باعث بیماری های مثل سینوزیت می شود .

از این گاز یک گاز زرد رنگ ، صنعتی ، خورنده  و خطرناک با مزه بسیار تند و اشک آور است در صنایع مختلف نظیر کشاورزی ، کود های شیمیایی ، تصویه آب ، صنایع چرم ، صنایع لاستیک سازی ، تولید مواد منفجره ، صنعت ذخیره سازی سرد ، دودکش سازی ، خنک سازی معادن ، صنعت نفت ، پرداخت فلزات ، آفت کش و نگهدارنده میوه ، تولید مواد شیمیایی ، پاک ننده های خانگی  و خیلی از صنایع  که نیاز به خنک کاری دارند مورد استفاده قرار می گیرد .

این گاز برای  تغذیه دام ها ( بز و گوسفند ) منبعی بزرگ از پروتئین محسوب می شود .این گاز از هوا سبک تر می باشد و به راحتی به مایع تبدیل می گردد .

گاز آمونیاک اگر با نقره یا جیوه در جریان باشد به طور وحشتناکی قابل انفجار است و همچنین باید از گازهای اکسید کننده مانند کلر ، ید ، برم  و اسیدها دور باشد نگهداری گاز آمونیاک با این گازها بسیار خطرناک است .

کپسول آمونیاک به خاطر خورندگی زیاد گاز استنلس استیل است  و در اندازه های 10 ، 20 ، 40  و 50  لیتری موجود می باشد و تا 20 بار فشار شارژ می گردد .

کپسول آرگون 2 لیتری

گاز آرگون یکی از گاز کاربردی و ارزان است که در صنایع مختلف نظیر صنایع هوایی ، هوافضا ، جوش تیگ ، صنایه درب و پنجره دو جداره ، صنایع شیشه و بلورسازی ، صنایع ساختمان سازی ، کشتی سازی ، صنایع برق و لامپ و روشنایی ، عایقی ، حرارتی ، صدابرداری و ... کاربرد دارد .

این گاز یک گاز خنثی است که بی رنگ ، بی بو  ، غیر سمی ، خشک و نسبتا سنگین است که وجود در هرمکان باعث یک خلاء می گردد . از مهمترین ویژگی این گاز ارزان بودن آن است که باعث شده در تمامی صنایع از آن استفاده نمایند .

حاصل ترکیب این گاز با گاز CO2 یک پیوند بسیار باورنکردنی است که با استفاده میکس این دو گاز یک جوش بسیار خوب و حرفه ای را رقم می زنند . این گاز دارای گرید  صنعتی 4 و  آزمایشگاهی 5 است و خلوص آن می تواند تا 99.999 باشد. رنگ سیلندر های آرگون معمولا به رنگ آبی نمایش داده می شود .

سیلندر2 لیتری به کپسول یا سیلندر پرتابل معروف است و بسیار سبک ( 5.5 کیلوگرم است ) و حدود 30 دقیقه از گاز آن به طور دائم می توان استفاده نمود .این سیلندرهای هم با جنس فولادی تولید می گردد و هم آلومینیومی تولید می شود .

این سیلندر توانایی تحمل 300 فشار را در تست و تا 110 بار فشار را دائم می تواند تحمل نماید . این کپسول ها در بازار و در میان مصرف کنندگان به کپسول یا سیلندر 2.5 لیتری نیز معروف است .

ارتفاع کپسول فولادی  35 و قطر آن 11 سانتی متر است و رنگ های آن معمولا سفید و آبی است . این کپسول ها دارای استانداردهای مختلفی مانند ISO9809 است .

کپسول آلومینیومی  دارای قد یا ارتفاع 35 و  قطر 11 سانتی متر است . وزن این سیلندر ها در حالت خالی به 2.5 کیلوگرم  می رسد

کپسول CO2 کربن 2 لیتری کربن

یکی از گازهای پرمصرف در صنعت جوشکاری است که با استفاده از سنگینی و پوشانندگی خوبی که این محصول دارد منجر به واکنش های خیلی خوبی در فرایند جوش می گردد . به همین یک روش جوشکاری با کیفیت به نام میگ و مگ MIG/MA توسط این گاز محافظ مورد استفاده قرار می گیرد .

این گاز یک گاز بی رنگ و بی بو است در صنایع های مختلفی نظیر جوشکاری میگ / مگ ، صنایع غذلیی ، صنایع پزشکی ، صنایع دارویی ، پرورش گیاهان ، نوشابه های گاز دار ، تفنگ بادی ، آکواریم  ، صنایع هواو فضا ، صنایع دریایی و ... مورد استفاده قرار می گیرد . رنگ سیلندرهای این مدل گاز معمولا سبزرنگ می باشد .

حاصل ترکیب این گاز با گاز آرگون یک پیوند بسیار باورنکردنی است که با استفاده میکس این دو گاز یک جوش بسیار خوب و حرفه ای را رقم می زنند . ای گاز دارای گرید 4 و 5 است و خلوص آن می تواند تا 99.999 باشد.

سیلندر2 لیتری به کپسول یا سیلندر پرتابل معروف است و بسیار سبک ( 5.5 کیلوگرم است ) و حدود 30 دقیقه از گاز آن به طور دائم می توان استفاده نمود .این سیلندرهای هم با جنس فولادی تولید می گردد و هم آلومینیومی تولید می شود .

این سیلندر توانایی تحمل 300 فشار را در تست و تا 110 بار فشار را دائم می تواند تحمل نماید . این کپسول ها در بازار و در میان مصرف کنندگان به کپسول یا سیلندر 2.5 لیتری نیز معروف است .

ارتفاع کپسول فولادی  35 و قطر آن 11 سانتی متر است و رنگ های آن معمولا سفید و آبی است . این کپسول ها دارای استانداردهای مختلفی مانند ISO9809 است .

کپسول آلومینیومی  دارای قد یا ارتفاع 35 و  قطر 11 سانتی متر است . وزن این سیلندر ها در حالت خالی به 2.5 کیلوگرم  می رسد

کپسول گاز هلیوم 50 لیتری

گاز هلیوم یک گاز بسیار سبک است که امروزه از دسته گاز های با ارزش و گران قیمت است که بسیار کاربردی است . این گاز در سال های قدیم برای جوشکاری نیز مورد استفاده قرار می گرفت که به خاطر همین هزینه زیاد گاز آرگون جایگزین این گاز شد .

گاز هلیوم یک گاز بی رنگ ، بی بو ، خنثی ، بسیار سبک و دمای انجماد پایین می باشد . این گاز برای صنایع مختلفی نظیر هوافضا ، هواپیمایی ، بادکنک آرایی ، قواصی  ، آزمایشگاهی ، موشک سازی ، بالن ، صنایع پاک سازی محیط ، ناسا ، کشتی سازی ، دریایی ، زیر دریایی ، صنایع دفاع ، سرگرمی های عمومی مانند شعبده بازی ، داروسازی  و ... مورد استفاده قرار می گیرد .

تارهای صوتی انسان به این گاز حساس بوده و باعث نازک سازی و عروسکی شدن صدا ی گردد که بعد از چند ساعت از بین می رود .

یکی از مصرفی ترین و بزرگترین ظرفیت سیلندر های موجود در بازار است که دارای 50 لیتر ظرفیت گاز است . این کپسول دارای کیفیت بسیار بالایی است که دارای 0.35 % کربن می باشد و بعلت وجود Si ، گوگرد ، فسفر و کرم دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است .این محصول دارای استاندارد ISO9809 است  .

کپپسول 50 لیتری اکسیژن توانایی تحمل 300 فشار را در تست و تا 200 بار فشار معادل 50 لیتر گاز  را دائم می تواند تحمل نماید . این سیلندر ها دارای یک شیر برنجی با کیفیت بالا و یک کلاهک از جنس فولاد است که برای جلوگیری ضربه به شیر کپسول می باشد .

این کپسول دارای 56 کیلیوگرم وزن است  و ارتفاع این کپسول 143.5 و قطر آن 23.2 سانتی متر است .

کپسول گاز هلیوم 2 لیتری

گاز هلیوم یک گاز بسیار سبک است که امروزه از دسته گاز های با ارزش و گران قیمت است که بسیار کاربردی است . این گاز در سال های قدیم برای جوشکاری نیز مورد استفاده قرار می گرفت که به خاطر همین هزینه زیاد گاز آرگون جایگزین این گاز شد .

گاز هلیوم یک گاز بی رنگ ، بی بو ، خنثی ، بسیار سبک و دمای انجماد پایین می باشد . این گاز برای صنایع مختلفی نظیر هوافضا ، هواپیمایی ، بادکنک آرایی ، قواصی  ، آزمایشگاهی ، موشک سازی ، بالن ، صنایع پاک سازی محیط ، ناسا ، کشتی سازی ، دریایی ، زیر دریایی ، صنایع دفاع ، سرگرمی های عمومی مانند شعبده بازی ، داروسازی  و ... مورد استفاده قرار می گیرد .

تارهای صوتی انسان به این گاز حساس بوده و باعث نازک سازی و عروسکی شدن صدا ی گردد که بعد از چند ساعت از بین می رود .

سیلندر2 لیتری به کپسول یا سیلندر پرتابل معروف است و بسیار سبک ( 5.5 کیلوگرم است ) و حدود 30 دقیقه از گاز آن به طور دائم می توان استفاده نمود .این سیلندرهای هم با جنس فولادی تولید می گردد و هم آلومینیومی تولید می شود .

این سیلندر توانایی تحمل 300 فشار را در تست و تا 110 بار فشار را دائم می تواند تحمل نماید . این کپسول ها در بازار و در میان مصرف کنندگان به کپسول یا سیلندر 2.5 لیتری نیز معروف است .

ارتفاع کپسول فولادی  35 و قطر آن 11 سانتی متر است و رنگ های آن معمولا سفید و آبی است . این کپسول ها دارای استانداردهای مختلفی مانند ISO9809 است .

کپسول آلومینیومی  دارای قد یا ارتفاع 35 و  قطر 11 سانتی متر است . وزن این سیلندر ها در حالت خالی به 2.5 کیلوگرم  می رسد

کپسول گاز ازت یا نیتروژن 50 لیتری

مشخصات کپسول گاز ازت یا نیتروژن 50 لیتری یکی از گازها و کپسول های پر مصرف در صنایع پزشکی صنعتی

کپسول 2 لیتری آلومینیومی

از محصول های بسیار مصرفی در صنعت پزشکی و صنعتی می توان به کپسول 2 لیتری آلومینیومی اشاره نمود . این محصول ساخت کشور چین است و دارای کیفیت و استاندارد های مختلفی نظیر ISO9809 است.

کپسول یا سیلندر به طور کلی یک ظرف است برای نگهداری انواع گاز ها  که در سایز 2 لیتری تولید می گردد.

این کپسول یا سیلندر به خاطر آلومینیومی بودن دارای وزن بسیار سبکی است و به همین علت هم هست که در اکثر مراکز درمانی ، آمبولانس ها و ست های پرتابل از این محصول استفاده می گردد .

همانطور که می دانید آلومینیوم  در برابر فشار های بالا بسیار مقاوم است و علت وجود این استحکام و مقاومت وجود عناصری مانند سیلیسم و منیزیم است .

یکی از حسن های خیلی مهم در مورد کپسول 2 لیتری آلومینیومی وزن بسیار سبک آن است 3.3 کیلوگرم از کپسول فولادی 2 لیتری سبک تر است و باز هم به خاطر جنس آلومینیمی بودن این محصول گاز ها واکنشی به بودن درون آن نشان نمی دهند . خیلی از کپسول های فولادی بعد از چند سال از درون زنگ می زنند و خلوص گاز مورد نظر را از بین می برند در صورتی که کپسول آلومینیومی اصلا  چنین موردی را ندارد .

این کپسول دارای قد یا ارتفاع 35 و  قطر 11 سانتی متر است . وزن این سیلندر ها در حالت خالی به 2.5 کیلوگرم  می رسد . این سیلندر توانایی تحمل 300 فشار را در تست و تا 110 بار فشار را دائم می تواند تحمل نماید . این کپسول ها در بازار و در میان مصرف کنندگان به کپسول یا سیلندر 2.5 لیتری آلومینیومی  نیز معروف است .

کپسول 5 لیتری گاز

کپسول یا سیلندر 5 لیتری ساخته شده از جنس فولاد است و برای مصارف گوناگون صنعتی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد . امروزه ز این محصول را در اکثر مراکز درمانی ، زیبایی ، بیمارستان ها ، خانه ها ، ست های پرتابل جوشکاری و ... مورد استفاده قرار می  گیرد .

این محصول دارای کیفیت بسیار بالا و بسیار پر فروش می باشد . اکپسول 5 لیتری ساخت کشور چین است و دارای استاندارد ISO9809 می باشد .

سیلندر ها از فولاد ساخته شده است و دارای 0.35 % کربن می باشد و بعلت وجود Si ، گوگرد ، فسفر و کرم دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است .

این سیلندر توانایی تحمل 300 فشار را در تست و تا 110 بار فشار معادل 5 لیتر گاز را دائم می تواند تحمل نماید . این سیلندر ها دارای یک شیر برنجی با یفیت بالا و یک کلاهک از جنس فولاد است که برای جلوگیری ضربه به شیر کپسول تولید گردیده است .

این کپسول بسیار سبک است و دارای 7.8 کیلیوگرم است.و ارتفاع این کپسول 45 و قطر آن 14 سانتی متر است .

کپسول گاز آمونیاک 10 لیتری

یکی از گازهای قلیایی است که با نماد فرمول شیمیایی NH3 شناسایی می شود . این گاز یک گاز بد بو  است که از ترکیب نیتروژن موجود در هوا و هیدروژن موجود در گازهای طبیعی ساخته می گردد .

اگر کسی در معرض جریان این گاز قرار بگیرد دچار سرفه های تند و تحریک ریه و مجاری تنفسی آن می گردد که با تکرار این موضوع باعث بیماری های مثل سینوزیت می شود .

از این گاز یک گاز زرد رنگ ، صنعتی ، خورنده  و خطرناک با مزه بسیار تند و اشک آور است در صنایع مختلف نظیر کشاورزی ، کود های شیمیایی ، تصویه آب ، صنایع چرم ، صنایع لاستیک سازی ، تولید مواد منفجره ، صنعت ذخیره سازی سرد ، دودکش سازی ، خنک سازی معادن ، صنعت نفت ، پرداخت فلزات ، آفت کش و نگهدارنده میوه ، تولید مواد شیمیایی ، پاک ننده های خانگی  و خیلی از صنایع  که نیاز به خنک کاری دارند مورد استفاده قرار می گیرد .

این گاز برای  تغذیه دام ها ( بز و گوسفند ) منبعی بزرگ از پروتئین محسوب می شود .این گاز از هوا سبک تر می باشد و به راحتی به مایع تبدیل می گردد .

گاز آمونیاک اگر با نقره یا جیوه در جریان باشد به طور وحشتناکی قابل انفجار است و همچنین باید از گازهای اکسید کننده مانند کلر ، ید ، برم  و اسیدها دور باشد نگهداری گاز آمونیاک با این گازها بسیار خطرناک است .

کپسول آمونیاک به خاطر خورندگی زیاد گاز استنلس استیل است  و در اندازه های 10 ، 20 ، 40  و 50  لیتری موجود می باشد و تا 20 بار فشار شارژ می گردد .

کپسول گاز R134

خانواده CFC ها و HCFC ها به خاطر ضرر های که بر روی لایه اوزون دارند از گاز R134 استفاده می کنند . این گاز نیز مضر هست و از خانواده HFC ها است ولی پتانسیل تخریب بسیار پایین تری نسبت آنها دارد . امروزه از این گاز به جای گازهای .R22 R12 در کاربردهای سانتیفیوژی ، کمپرسورهای رفت و برگشتی و پیچ ماشین های دوار مورد استفاده قرار می گیرد . این کپسول به رنگ آبی روشن می باشد . از این گاز برای تهویه خودر وها ، خشک کن هوا ، گاز کولر ، گاز یخچال استفاده می گردد . این محصول را باید در محیطی خنک نگهداری کرد در غیر اینصورت گرما باعث تجزیه گازهای سمی می شود . این گاز قابل اشتعال و خورنده  نیست  و جا به جایی آن خطرناک نیست . در هنگام کار با این کپسول باید از دستکش و عینک استفاده گردد زیرا این گاز می تواند بسیار خطرناک باشد و توانایی این را دارد تا چشم رو با سرمازدگی کور کند .
0/5 (0 نظر)