مانومتر (رگلاتور)

انتخاب بهترین مانومتر برای جوشکاری و برشکاری

انتخاب بهترین مانومتر برای جوشکاری و برشکاری

انتخاب بهترین مانومتر برای جوشکاری و برشکاری

یکی از مهم ترین موارد در جوشکاری و برشکاری هواگاز انتخاب مناسب مانومتر گاز جوشکاری است. همه ی گاز های فشرده خطرناک هستند، برخی بیشتر در این مورد صدق می کنند، بنابراین انتخاب بهترین مانومتر برای جوشکاری و برشکاری ضروری است.

ساختار مانومتر گاز

مانومتر های گاز بسته به نوع گازی که مورد استفاده قرار می گیرد از نظر ساختار متفاوت است. از موارد واضح تفاوت در نوع رزوه های پیچ و گیج های نشان دهنده می باشد.

رگلاتورهای گاز های قابل احتراق مانند استیلن، پروپان، پروپیلن و … معمولا دارای رزوه های چپ گرد هستند. نوع گردش این مهره ها در قسمت مهره مشخص می شود. بر روی این مهره ها بریدگی کوچکی در قسمت تخت شش گوش وجود دارد که نشان دهنده نوع گردش مهره می باشد.

مهره چپ گرد مانومتر

رگلاتورهای گاز غیر قابل احتراق (اکسیژن، آرگون، دی اکسید کربن و غیره)، معمولاً دارای رزوه های راست گرد هستند و به همین دلیل برش بر روی مهره شش ضلعی را ندارند. یکی دیگر از تفاوت های مهم می تواند مواد مورد استفاده در قطعات داخلی این رگلاتور ها باشد.

به طور مثال قطعات و ساختار مانومتر استیلن با مانومتر پروپان کاملا متفاوت است. بنابراین بسیار مهم که است که از یک مانومتر مناسب استفاده شود. زیرا انتخاب نادرست می تواند بسیار خطرناک باشد.

در مثالی که بالا ذکر شد گاز پروپان از نوع گاز های خورنده می باشد و اگر از رگلاتور استیلن برای گاز پروپان استفاده کنیم باعث خوردگی اجزای داخلی مانومتر استیلن می شود که سبب خرابی و نشت گاز می شود.

بنابراین هنگام انتخاب مانومتر گاز، همیشه مانومتر مناسب گاز مناسب کار خود را انتخاب کنید.

بررسی انواع مانومتر / رگلاتور

رگلاتور گاز اکسیژن

رایج ترین نوع رگلاتور، رگلاتور اکسیژن است که دارای خروجی 0 تا 10 بار است با این حال از آن جایی که سرپیک جوشکاری هواگاز معمولا به فشار مختلف برای فرآیند های مختلف نیاز دارد این امکان برای تنظیم گاز مصرفی با استفاده از مانومتر امکان پذر است. مانومتر یا رگلاتور اکسیژن به غیر از صنایع جوشکاری و برشکاری در صنایع پزشکی نیز کاربرد فراوان دارد

در جوشکاری یا برشکاری هواگاز هرچه سایز نازل بزرگ تر می شود مقدار گاز مصرفی بیشتر می شود بنابراین به فشار ورودی با سرپیک بیشتری نیز نیاز داریم. فشار خروجی از کپسول حدود 200 تا 250 بار است که قابل استفاده مستقیم نمی باشد پس از مانومتر برای تبدیل فشار خروجی از کپسول به فشار قابل مصرف استفاده می شود.

نمایش 9 24 36

رگلاتور گاز استیلن:

یکی دیگر از گاز هایی که در صنایع جوشکاری و برشکاری بسیار کاربرد دارد، گاز استیلن می باشد. اگر استیلن به مقدار زیاد فشرده شود، سبب ناپایداری و در نتیجه قابل انفجار می شود. به دلیل ماهیت کم فشار کپسول های استیلن رگلاتور گاز استیلن دارای اجزای داخلی متفاوتی به نسبت رگلاتور اکسیژن می باشد. عموما فشار ورودی از کپسول به رگلاتور استیلن بین 10 تا 20 بار و فشار خروجی و قابل مصرف استیلن 1.5 بار می باشد.

در انتخاب رگلاتور توجه کافی داشته باشید و رگلاتور با برند معتبر و با کیفیت تهیه کنید تا هم عمر کاری بیشتری داشته باشد هم ایمنی کار بالاتری داشته باشند.

نمایش 9 24 36

رگلاتور گاز پروپان:

رگلاتور های پروپان معمولا بدون گیج و نشان دهنده فشار ارائه می شود.

همانطور که در بخش های قبلی مطرح شد مانومتر های استیلن و پروپان هرگز نباید با گاز دیگری غیر از گازی که برای آن طراحی شده اند استفاده شوند.

اگر چه که می توان از رگلاتور های روپان برای گاز پروپیلن نیز استفاده کرد. گاز های پروپیلن از حدود 50 درصد پروپان تشکیل شده اند.

نمایش 9 24 36

رگلاتور آرگون و co2

رگلاتورهای گاز آرگون تقریباً همان رگلاتورهای اکسیژن هستند. با این حال، یکی از چیزهای کلیدی که باید به آن توجه کنید، گیج خروجی (معمولاً در سمت راست) است.

در یک مانومتر اکسیژن، گیج خروجی معمولاً فشار را بر حسب Psi و Bar نشان می دهد. مانومتر های آرگون و co2 معمولاً نرخ جریان گاز را بر حسب لیتر در دقیقه و فوت مکعب در ساعت نشان می دهند.

مهم است که مطمئن شوید گیج خروجی، نرخ جریان را می‌خواند، زیرا اکثر جوشکاران co2 و آرگون خروجی توصیه شده را بر حسب لیتر در دقیقه در نظر می گیرند.

مانومتر آرگون و co2 یکی است برای گاز مخلوط آرگون و co2 نیز مصرف می شوند

رگلاتور CO2

اکثر رگلاتورهای Co2 همان رگلاتور آرگون هستند. یک تفاوت بزرگ در اتصالات سیلندر است که مادگی است.

همه رگلاتورهای دیگری که در مورد آنها صحبت کردیم، یک کانکشن نری برای وارد شدن به یک اتصالات مادگی روی سیلندر دارند. سیلندرهای Co2 دارای رزوه نر هستند، بنابراین مانومتر co2 باید اتصالات ماده داشته باشد.

نتیجه گیری:

انتخاب بهترین مانومتر برای جوشکاری و برشکاری برای تنظیم گاز ها بسیار مهم است زیرا هم از نظر ایمنی هم از نظر تنظیم و کنترل بسار مورد اهمیت است.

در انتخاب رگلاتور برای گاز های خوردنده توجه بیشتری داشته باشید چون می تواند به مانومتر آسیب و حتی به صورت کامل ماتومتر را خراب و غیر قابل استفاده کند.

نمایش 9 24 36
0/5 (0 نظر)