جوشکاری آرگون (تیگ)

بررسی 5 عامل مهم در انتخاب تورچ تیگ جوشکاری

انتخاب تورچ جوشکاری تیگ

در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به عوامل و فاکتورهایی که تاثیر مستقیمی بر انتخاب و نحوه عملکرد تورچ تیگ دارند. در ابتدا اگر می‌خواهید جوش تیگ را شروع کنید باید به عواملی که تاثیر مستقیم بروی چرخه کار و نحوه عملکرد شما دارد را بررسی کنید سپس با استفاده از آن تورچ خود را انتخاب کنید.

در جوشکاری به روش تیگ، تورچ جوشکاری مهم‌ترین و اصلی‌ترین نیاز شما برای شروع فرایند است. به طور کلی جوشکاری تیگ شامل چندین مدل مختلف تورچ است که بسته به نیاز و نوع فرایند شما بایستی در انتخاب آن دقت لازم را داشته باشید.

خرید محصولات جوش و برش هواگاز :

شناخت تورچ ها

به طور کلی تورچ‌ها به دو دسته هوا خنک و آب خنک تقسیم می‌شوند. همانطور که از نام آن‌ها پیداست تورچ‌های هوا خنک با استفاده از هوا و تورچ‌های آب خنک نیز با استفاده از آب خنک می‌شوند.

هوا خنک

تورچ‌های هوا خنک تا حداکثر 200 آمپر را پشتیبانی می‌کنند. همچنین برای استفاده از تگستن‌ها برای هوا خنک شما می‌توانید از تنگستن قطر 0.5 تا حداکث قطر 3.2 میلی‌متر استفاده بفرمایید.

آب خنک

آب خنک

تورچ‌های آب خنک به علت استفاده از آب برای خنک کردن آن دارای استقامت و تحمل آمپر گاهی تا 600 آمپر را نیز دارا هستند، همچنین برای این نوع تورچ ها شما می‌توانید از تنگستن تا حداکثر قطر 4.0 میلی‌متر استفاده کنید.

نمایش 9 24 36

انتخاب تورچ مناسب

برای انتخاب تورچ مناسب شما باید به یک سری موارد توجه کنید که بسیار حائظ اهمیت است. در برخی موارد زیر به یک سری ویژگی‌های تورچ اشاره خواهیم کرد:

توان تورچ

هر تورچ دارای توان و قدرت منحصر به فردی است که بسته به نوع فرایند و نحوه کار می‌توان تا حداکثر توان آن استفاده نمود.

کمترین توان تورچ ها از 70 آمپرشروع و تا بیشترین توان یعنی 600 آمپر وجود دارد. برای مثال اگر شما با 150 آمپر جوشکاری انجام می‌دهید بهتر است برای بازدهی و چرخه کاری بالا از تورچ 200 آمپر استفاده کنید.

نحوه خنک شدن

هر تورچ دارای توان و قدرت منحصر به فردی است که بسته به نوع فرایند و نحوه کار می‌توان تا حداکثر توان آن استفاده نمود.

کمترین توان تورچ ها از 70 آمپرشروع و تا بیشترین توان یعنی 600 آمپر وجود دارد. برای مثال اگر شما با 150 آمپر جوشکاری انجام می‌دهید بهتر است برای بازدهی و چرخه کاری بالا از تورچ 200 آمپر استفاده کنید.

همچنین برای فرایندهایی که نیاز به توان خروجی بالایی نیست و از آن به طور مداوم استفاده نمی‌کنید بهترین گزینه برای شما تورچ‌های هوا خنک است.

تورچ هواخنک

نوع دسته تورچ

سه نوه دسته تورچ داریم: شیر دار، پدال پایی و میکروسوییچ که در ادامه به معرفی هرکدام می‌پردازیم:

شیردار

بعضی از جوشکاران برای به علت مقدار و حجم جوشکاری خود به طور مداوم و پیوسته در حال جوشکاری هستند که به تورچ‌هایی نیاز دارند که به طور مستمر گاز را در حال انتشار نگه دارند تا بتوانند هرلحظه که نیاز دارند جوشکاری کنند شاید گاهی نیاز است گاز را ببندیم  که با استفاده از شیر کوچکی برروی تورچ می‌توان آن را باز یا بسته کرد.

پدال پایی

در حالت طبیعی تورچ‌های تیگ بدون هرگونه شیر یا سوویچ برروی گردنه خود تولید می‌شوند شاید برای شما سوال باشد که گاز محافظ به چه صورت قطع و وصل می‌شود ؟

باید بگوییم که: یک پدال مجزا با سیم به دستگاه منبع برق متصل است که با استفاده از فشردن آن پدال گاز به صورت مقطعی و هرزمان پدال فشرده شود گاز برقرار و هر زمانی که پا از روی پدال برداشته شود گاز ورودی به تورچ قطع می‌شود.

بسیاری از جوشکاران این نوع تورچ را بیشتر می‌پسندند زیرا با یک دست تورچ را گرفته و با دست دیگر الکترود را اداره می‌کنند.

میکروسوییچ

بسیاری از جوشکاران برای سهولت در استفاده و یا زمانی که به پدال پایی برای برقراری گاز محافظ دسترسی ندارند برروی تورچ‌های خود که به صورت پدالی هستند یک قطعه مجزا به نام میکروسوییچ را نصب می‌کنند تا بتوانند با فشردن دکمه برروی تورچ خود جریان گاز را قطع و وصل کنند.

میکروسوییچ‌ها به صورت مجزا و با داشتن سیم برقی مجزا به دستگاه منبع برق وصل شده و وظیفه قطع و وصل کردن جریان را بر عهده میگیرد. (شکل 1)

شرکت‌های سازنده برای راحتی بیشتر مدل‌هایی را نیز طراحی کرده‌اند که دیگر نیاز به اتصال قطعه مجزا مانند میکروسوییچ نیست. این تورچ‌ها دارای دکمه برروی خود تورچ بوده و کار را بسیار راحت‌تر برای جوشکار می‌سازد. (شکل 2)

شکل 1

شکل 2

نمایش 9 24 36

طول شلنگ

این نکته قابل تاملی است که بسیاری از جوشکاران به آن اهمیت نمی‌دهند. بسیاری از کاربران برای تورچ‌های خود از شیلنگ‌های بلند استفاده می‌کنند، این امر باعث بازدهی کمتر در فرایندهایی می‌شود که توان دستگاه پایین ولی شیلنگ آن از متراژ بالایی برخوردار است. در تورچ‌های هوا خنک شیلنگ بلند اصلا مناسب نیست زیرا توان تورچ‌های هوا خنک پایین بوده و مناسب این کار نیست.

شیلنگ های موجود برای جوشکاری آرگون در سه سایز استاندارد وجود دارند: 4 متری _ 8 متری _ 12 متری؛ اما می‌توان شیلنگ تورچ خود را به متراژ دلخواه (تا 20 متر) سفارش داد و مناسب درخواست شما ساخته شود.

معمولا برای تورچ‌های آب خنک از شیلنگ های 8 و 12 متری به دلیل توان و قدرت بالا استفاده میشوند.

طراحی گردنه تورچ تیگ

در حالت عادی گردنه تورچ های تیگ ثابت و بدون هر گونه انعطاف و چرخشی هستند گاهی نیاز است جوشکاران برای دسترسی خوب به زوایا و نواحی خاصی از قطعه جوشکاری بدون چرخاندن دست و یا دسترسی آسان و بدون درد سر به قطعه برسند ولی امکان این امر با گردنه تورچ های تیگ معمولی امکان پذیر نیست.

از این رو شرکت های سازنده تورچ های تیگ گردنه های قابل انعطاف را طراحی کردند تا سری تورچ به راحتی حالت FLEXIBLE یا انعطاف پذیر داشته باشند.

قطعه فنری این تورچ از جنس مس که به حالت فنری در آمده است می باشد که به شما امکان دسترسی راحت تر به زوایایی که نیاز به تغییر در حالت تورچ را دارید می دهد.

خرید محصولات جوشکاری هواگاز :

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی داشتیم هرچند اندک اما شما را با عواملی که میتوانید  یک تورچ مناسب جوشکاری را انتخاب کنید آشنا کنیم. در نظر داشته باشید برای انتخاب تورچ مناسب باید به نوع فعالیت و میزان فعالیت خود در روز نگاهی داشته باشید تا بتوانید مناسب‌ترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید.

شما برای تهیه انواع تورچ‌های ایرانی و خارجی می‌توانید با مشاوران و کارشناسان مجرب سایت جوشیار در تماس باشید.

0/5 (0 نظر)