ایمنی کار

نحوه انتخاب کلاه ماسک جوشکاری

نکاتی برای انتخاب کلاه ماسک جوشکاری

محافظت از خود در برابر اشعه های مضر، گرما، دود و جرقه های تولید شده در حین عملیات جوشکاری و برشکاری نیاز به محافظت مناسب دارد  و این با استفاده از کلاه ایمنی مناسب امکان پذیر است. جوشکاران ملزم به پوشیدن تجهیزات حفاظت شخصی از جمله کلاه ایمنی، پیش بند، دستکش جوشکاری و کفش برای محافظت از خود هستند. بنابراین چگونه یک کلاه ایمنی را انتخاب می کنید که برای ایمنی و پروژه جوشکاری شما بهترین باشد؟ بیایید چند عامل مهم در نحوه انتخاب کلاه ماسک جوشکاری بگیریم.

کلاه های جوشکاری چگونه کار می کنند؟

جوشکاری هایی از قیبل جوش الکترود، جوش میگ و جوش آرگون اشعه های فرابنفش، مادون قرمز و مرئی تولید می کند که می تواند به چشم جوشکار و اپراتور آسیب برساند. جرقه هایی که در جوشکاری ایجاد می شود می تواند سبب سوختگی و آسیب اشعه ماوراء بنفش را دارند. کلاه ماسک ایمنی مخصوص جوشکاری برای محافظت از صورت و چشم جوشکار در طول عملیات جوشکاری طراحی شده است.

کلاه اصلی دارای یک محافظ صورت غیر قابل اشتعال است که با یک بند قابل تنظیم به سر جوشکار متصل می شود. این کلاه دارای یک لنز مستطیل شکل است که توسط یک صفحه محافظ پوشانده شده است. لنز مخصوصاً تیره شده است تا از چشمان جوشکار در برابر نور مضر قوس جوش و اشعه محافظت کند. هرچه سطح اشعه بالاتر باشد، لنز تیره تر است زیرا نور بیشتری را فیلتر می کند.

ماسک جوشکاری میلر

نکاتی در مورد نحوه انتخاب کلاه ماسک ایمنی جوشکاری

هنگام انتخاب کلاه ایمنی، سه عامل اصلی که باید به آن توجه کنید راحتی، اندازه لنز و تکنولوژی به کار رفته.

در اینجا برخی از نکات اضافی وجود دارد که به شما در انتخاب کلاه ایمنی مناسب کمک می کند:

استانداردهای ایمنی

هنگام انتخاب هر وسیله ای، ایمنی باید در اولویت باشد. اولین چیزی که باید در انتخاب کلاه جوشکاری بررسی شود این است که آیا توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) آزمایش و تایید شده است یا خیر. آخرین استاندارد ایمنی برای کلاه ایمنی ANSI Z87.1 – 2003 است. بسته بندی کلاه ایمنی باید دارای علامت ANSI Z87.1 – 2003 یا Z87+  باشد. این ثابت می کند که کلاه ایمنی توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا و انجمن مهندسین ایمنی تایید شده است.

وزن ایده آل

یک جوشکار حرفه ای از کلاه ایمنی به صورت طولانی در روز و در طی فرآیند جوشکاری استفاده می کند. استفاده از کلاه ایمنی جوشکاری سنگین می تواند باعث کشیدگی و یا خستگی گردن شود. کلاه های سبک تر حدود 500 گرم وزن دارند و از خستگی پس از ساعت های طولانی استفاده از کلاه ایمنی جلوگیری می کنند. کلاه های ایمنی ارزان‌ و سنگین‌ برای جوشکاری پروژه‌های کوچک یا جوشکاری های کوتاه مدل مناسب است.

راحتی

جوشکاران حرفه ای بیشتر وقت خود را صرف جوشکاری می کنند. بنابراین، کلاه ایمنی باید به درستی جا بیفتد و جوشکار باید با پوشیدن آن احساس راحتی کند. هنگامی که کلاه ایمنی به خوبی روی سر قرار نمی گیرد، هر پوستی که در معرض آن قرار دارد می‌تواند در اثر اشعه ماوراء بنفش بسوزد پس انتخاب ماسک جوشکاری که تمام نقاط را در برگیرد و راحت باید جزو نکات اساسی می باشد.

ناحیه و زاویه دید

کلاه‌ ماسک های جوشکاری در اندازه‌های مختلف ناحیه دید عرضه می‌شوند. یک زاویه دید مناسب و بزرگتر، دید بیشتری را برای جوشکاری بهتر ارائه می دهد. با دید واضحی از حوضچه جوش، جوشکار می تواند هر الکترود را با دقت قرار دهدو در نتیجه کیفیت و کارایی بالاتر است.

لنز ثابت یا لنز متغیر ماسک جوشکاری

لنز سایه ثابت

کلاه‌های جوشکاری استاندارد، که به عنوان کلاه ایمنی غیرفعال نیز شناخته می‌شوند، حاوی یک لنز دید با فیلترهای مادون قرمز ( IR ) و ماوراء بنفش ( UV ) هستند که معمولاً در لنز شماره #10 هستند. این فیلتر صرف نظر از اینکه نور از جوش چند آمپر ساطع می شود از چشم محافظت می کند. کلاه ایمنی استاندارد اغلب ارزان تر است. با این حال، جوشکار برای مشاهده جوش پس از جوشکاری باید کلاه ایمنی را در بیاورد.

 بلند کردن و پایین آوردن کلاه ایمنی زمان می برد و بر بهره وری و زمان تأثیر می گذارد. علاوه بر این، بالا و پایین کردن کلاه ایمنی هنگام کار در یک فضای محدود دشوار است. با این حال، اگر پروژه شما عمدتاً شامل یک نوع ماده با ضخامت یکسان است و از فرآیند جوشکاری مشابهی با آمپراژ ثابت استفاده می‌کند، ممکن است یک کلاه ایمنی استاندارد با سایه ثابت شماره 10 برای شما مناسب باشد.

 

کلاه ماسک ساده

لنز سایه متغیر

کلاه های جوشکاری با لنز سایه متغیر حاوی فیلترهای تاریک کننده خودکار (ADF)  با لنز فیلتر الکترونیکی هستند. ADF یک نمایشگر کریستال مایع با سنسورهای نور خودکار است که به تشخیص قوس جوش کمک می کند.

هنگامی که لنز فعال نیست، فیلتر LCD دارای سایه #3 یا #4 (مشابه عینک آفتابی) است که باعث می شود با کلاه ایمنی به راحتی دیده شوید. هنگامی که جوش شروع می شود، حسگرهای روی کلاه قوس جوش را تشخیص می دهند و به طور خودکار لنز را به سایه 9 تا 13 تیره می کنند.

چرا باید به سراغ کلاه ایمنی جوشکاری تاریک کننده خودکار بروید؟ این به جوشکار اجازه می دهد تا کلاه ایمنی را در طول فرآیند از سر خود بر ندارد، بر خلاف لنز سایه ثابت که در آن جوشکار برای مشاهده جوش پس از جوشکاری باید کلاه ایمنی را خارج کند.

کلاه ماسک اتومات آتیشی

حسگرها (سنسور)

بهترین کلاه‌ ماسک های جوشکاری دارای چهار سنسور برای گرفتن نور اشعه از زوایای مختلف هستند. یک کلاه ایمنی در سطح جوشکاری های کوچک دارای دو سنسور و یک کلاه ایمنی صنعتی دارای چهار سنسور است. کلاه ایمنی ارزان‌تر دارای دو حسگر است، اما وقتی جوشکار از موقعیت خود خارج می‌شود، نمی‌تواند هر فلاش را بگیرد. چهار کلاه حسگر می‌توانند فلاش را حتی زمانی که از موقعیت جوش خارج می‌شوند، بگیرند، بنابراین محافظت بالایی ارائه می‌دهند.

سرعت سوئیچینگ

سرعت سوئیچینگ، یا زمان واکنش، سرعت تغییر لنز از سایه طبیعی خود به سایه تیره تر هنگام شروع جوشکاری است. برای جوشکاران حرفه ای که چندین ساعت کار می کنند، سرعت سوئیچ سطح ورودی می تواند باعث خستگی چشم شود. آنها باید سرعت سوئیچینگ سطح متوسط تا حرفه ای را برای محافظت از چشم در نظر بگیرند.

تطبیق پذیری

کلاه ایمنی که انتخاب می کنید باید برای پروژه جوشکاری شما مناسب باشد. بر اساس برنامه، ممکن است عواملی مانند پوشش بالای سر، منطقه دید بزرگتر یا 4 حسگر را در نظر بگیرید. برای تعیین نیازهای خود وقت بگذارید و کلاه ایمنی را با ویژگی هایی انتخاب کنید که مناسب برنامه خاص شما باشد. در کنار این می توانید از مشاورین ما در این مورد مشاوره مورد نیاز را دریافت کنید.

نمایش 9 24 36

قدرت باتری

کلاه ماسک ایمنی اتوماتیک گزینه های مختلف قدرت را ارائه می دهد. این شامل باتری‌های داخلی غیرقابل تعویض با سلول های انرژی خورشیدی، باتری‌های قابل تعویض با پانل‌های کمکی خورشیدی، باتری‌های AAA و باتری‌های لیتیومی است. کلاه ایمنی با باتری های قابل تعویض یک گزینه اقتصادی است و وقتی با کمک خورشیدی ترکیب شود عالی است. باتری‌های غیرقابل تعویض با پنل‌های کمکی خورشیدی هزینه ی بیشتری ایجاد می کنند زیرا پس از اتمام باتری، باید کلاه ایمنی جدیدی تهیه کنید. کلاه ایمنی AAA که با باتری کار می کند بسیار در دسترس و مقرون به صرفه است. باتری های لیتیومی گران هستند اما عمر طولانی دارند. این همیشه انتخاب شخصی شماست و می توانید انتخابی را انتخاب کنید که نیاز شما را برآورده کند.

هنگام انتخاب کلاه ایمنی جوشکاری چندین نکته وجود دارد. بر اساس نوع پروژه جوشکاری، زمان پوشیدن، مهارت ها و محدودیت های مالی، کلاه جوشکاری را انتخاب کنید که ما به نحوه انتخاب کلاه ماسک جوشکاری اشاره کاملی کردیم

0/5 (0 نظر)