ایمنی کار

معرفی انوع تجهیزات ایمنی فردی در جوشکاری و برشکاری فلزات

معرفی انوع تجهیزات ایمنی فردی در جوشکاری و برشکاری فلزات

 معرفی انوع تجهیزات ایمنی فردی در جوشکاری و برشکاری فلزات

هدف از تجهیزات حفاظتی یا تجهیزات ایمنی فردی، کاهش قرار گرفتن اپراتور در معرض خطر است. تجهیزات حافظت شخصی شامل انواع کلاه ایمنی، مقنعه جوشکاری، عینک، ماسک، پیشبند و انواع دستکش های برشکاری و جوشکاری (دستکش کار)، ساق بند، گتر پا ، کفش و لباس مخصوص کار است که از فرد در برابر بریدگی، جراحت، عفونت، سوختگی و احتمال مرگ محافظت می کنند.

هر مورد از تجهیزات ایمنی جوشکاری یک مانع بین فرد و محیط کاری ایجاد می کند که طراحی ارگونومیک و مناسب می تواند به کاهش این موانع کمک کند و بنابراین می تواند به تضمین شرایط کاری ایمن از طریق استفاده صحیح کمک کند.

الزامی بودن استفاده از کلاه، ماسک و عینک جوشکاری

به جهت جلوگیری از صدمات احتمالی به صورت و چشم نیاز است که افراد جوشکار از کلاه، ماسک و یا عینک جوشکاری استفاده کنند.

از دیگر خطرات جوشکاری بدون پوشش صورت و چشم ها، میتوان به سوختگی صورت و از دست دادن بینایی برای مدت محدود و یا دائم با توجه به میزان مدت زمان نگاه کردن و روشنایی و اشعه قوس اشاره کرد. از جمله نور فرابنفش که باعث التهاب قرنیه چشم شده و شبکیه چشم را می سوزاند.

این تجهیزات دارای صفحاتی تیره هستند که به منظور جلوگیری از قرار گرفتن کامل چشم در معرض نور استفاده می شوند و محصولات استاندارد دارای یک لنز با فیلتر استاتیک برای اشعه های ماورا بنفش و مادون قرمز است که معمولا با درجه تیرگی شماره 10 هستند و بر اساس مقدار آمپر مصرفی و مقدار شدت نور، درجه تیرگی آنها متفاوت است .

فرد جوشکار باید در تمام طول مدت فعالیت جوشکاری، تجهیزات ایمنی را که در شکل های کلاه، ماسک، عینک و مقنعه هستند مقابل صورت و بر سر و گردن خود داشته باشد .

در جوشکاری co2 و آرگون که با آمپر بالایی کار می شود و در آن استفاده از تجهیزات ایمنی به صورت کامل بسیار مهم تر و قابل توجه تر می باشد.

آشنایی با انواع دستکش جوشکاری و دلیل الزام استفاده از دستکش در جوشکاری چیست؟

استفاده از دستکش جوشکاری به منظور جلوگیری از احتمال عفونت و زخم شدن و بریدگی در حین فرآیند کار است. این دستکش ها دارای مدل ها و جنس های مختلفی می باشند که هر کدام مناسب یک کار خاص هستند و در ادامه به هرکدام می پردازیم تا آشنایی بیشتری نسبت به دستکش های جوشکاری و برشکاری و دستکش های کار داشته باشید.

دستکش هوبارت

دستکش هوبارت یک دستکش ایمنی آستردار است که کل ساعد دست اپراتور را می پوشاند و از دست در برابر گرمای زیاد، سوختگی و بریدگی محافظت می کند. جنس دستکش از چرم اشبالت و ضخیم می باشد که باعث مقدار کمی محدودیت در زمان کار می شود اما بسیار مقاوم در برابر گرما است .

با توجه به قیمت خوب و مقرون به صرفه بودن ، این دستکش یک گزینه مناسب جهت استفاده در فرآیند های جوشکاری صنعتی می باشد .

دستکش جوشکاری آرگون

این دستکش مخصوص کار با تورچ جوشکاری آرگون است و برای حفاظت از دست در برابر جرقه ، شعله و فلزات مذاب حاصل از عملیات جوشکاری و لحیم کاری به کار می برود.

این دستکش یک کار سبک و راحت است که عملکرد بالا دارد و در برابر حرارت از دستان محافظت کرده و جنس آن معمولا از چرم بزی است.

دستکش آرگون با توجه به کیفیت جنس و برند محصول قیمت گذاری می شود.

دستکش ضد برش

دستکش های ضد برش مقاوم در برابر برش است و بیشتر برای فرایند برشکاری با صفحه سنگ فیبری یا همان سنگ فرز مورد استفاده قرار می گیرند. این دستکش ها به منظور حفاظت و ایمنی از دست در برابر خطرات بریدگی و عفونت از طریق تماس با اشیا تیز استفاده می شوند.

دستکش ضد برش دو نوع است : کف مواد و خالدار

دستکش کف مواد دستکشی پارچه ای است که کف دست و مقداری از انگشت ها را با لاستیک طبیعی یا لایه محافظ مصنوعی (پلیمری) می پوشاند .

دستکش خالدار از بافت کتان و خال های دستکش از جنس پی وی سی می باشند که مقاومت بالایی در برابر سایش دارند و در عین حال باعث اصطکاک می شوند.

دستکش های ضد برش دارای مچ کشی می باشند که موجب درنیامدن از دست ها می شود. این دستکش ها جذب بوده و در هنگام کار محدودیتی ایجاد نمی کنند، پس مهم ترین نکته در خرید و استفاده از این دستکش ها انتخاب سایز متناسب با دست و نوع مرتبط با شغل و نیاز شما است.

مقنعه جوشکاری چیست ؟

مقنعه جوشکاری به منظور پوشاندن سر و گردن مورد استفاده قرار می گیرد و مانع برخورد جرقه به سر و گردن می شود.

مقنعه جوشکاری توسط سه دکمه بسته می شود و به جز گردی صورت از تمام نواحی سر و گردن محافظت می کند و از لحاظ بلندی تا روی سینه افراد را می پوشاند و جنس این مقنعه ها از جنس کتان و چرم می باشد.

دیگر پوشش های تجهیزات ایمنی جوشکاری

 

محافظ های جزئی در جوشکاری شامل پیشبند، ساق بند و گتر پا هستند.

پیشبند جوشکاری به منظور جلوگیری از سوختن لباس فرد بر اثر پاشش جرقه های حاصل از فرآیند و سوختن پوست بدن استفاده می شود و جنس پیشبند ها از چرم هستند.

ساق بند جوشکاری فقط از ساق دست محافظت می کند و معمولا روی دستکش های کوتاه بسته می شود و جنس این محصول از چرم اشبالت است تا در برابر حرارت زیاد و سوختگی مقاوم باشد.

نمایش 9 24 36

گتر و کفش ایمنی

گتر پا و کفش ایمنی (پوتین های ایمنی) از انواع کمتر شناخته شده تجهیزات محافظت پا هستند. گتر ها، زانو ها را نیز می پوشانند و از کفش محافظت می کنند. گتر ها از ساق و زانو ها در برابر ضربه، حرارت و مواد شیمیایی محافظت می کنند و جنس گتر پا برای جوشکاری از چرم هستند.

برای محافظت از پا حین جوشکاری باید از کفش های استاندارد استفاده می شود.

کفش های ایمنی جوشکاری استاندارد چه ویژگی هایی دارند و چرا استفاده از آنها الزامی است ؟

قبل از خرید کفش ایمنی جوشکاری الزامی است که شناخت درستی از آنچه میخواهید بخرید داشته باشید زیرا همه کفش های ایمنی مناسب نیستند و باید از جنس خاصی در ساخت آنها استفاده شده باشد تا از پا در برابر براده ها و وسایل سنگینی که حین کار حمل می شود، محافظت کند.

راحتی کفش چیزی است که بیش از هر چیزی باید به آن توجه کرد به خصوص اگر بیشتر زمان خود را در کار سپری می کنید. کفش استاندارد باید کفی مناسب و طبی داشته باشد و سبک باشد در عین حال در برابر برخورد اجسام سنگین مقاوم باشد.

همچنین باید دارای قوس کامل و انعطاف پذیر باشد تا مانع تاول زدن پا شود اما از آنجایی که در محیط جوشکاری هستید باید انتظار آسیب و نرم شدن کفش به مرور زمان بر اثر در تماس بودن با دمای زیاد را داشته باشید.

هدف کفش قبل از هر چیزی به منظور محافظت پای شما در برابر خطرات برق گرفتگی، سوختگی پوست و برخورد اجسام سخت و سنگین است. جنس زیر کفش ها از پلاستیک است و بهترین نوع جنس کف کفش ایمنی po است که ضد ضربه، ضد اسید و نارسانای برق است.

نمایش 9 24 36

ویژگی های لباس مخصوص کار جوشکاری چیست  ؟

لباس های جوشکاری بسته به نوع جوشکاری شما رنگ و جنس متفاوتی دارند.

قیمت لباس های جوشکاری بستگی به جنس و برند آن ها دارد. جنس لباس های جوشکاری از کتان و لی می باشند و علاوه بر سبک بودن ، مقاومت بالا در برابر گرما و حرارت دارند .

همانطور که ذکر شد لباس ها رنگ های متفاوتی دارند اما لباس های قرمز جوشکاری بیشتر برای جوشکاری آرگون استفاده می شوند تا از فرد در برابر خطرات جذب اشعه های فرابنفش و مادون قرمز محافظت کند .

از لباس قرمز در کار های دیگر به غیر از جوشکاری نیز استفاده می شود اعم از ماشین سازی، آهنگری، فرودگاه یا صنایع نفت و گاز استفاده می شود.

علت اصلی انتخاب جنس لباس جوشکاری ، جلوگیری از سوختن و از بین رفتن لباس در حین جوشکاری می باشد.

از این جهت لباس های کتان و لی مقاومت بیشتری نسبت به انواع دیگر لباس ها که مواد شیمیایی در ترکیب پارچه آنها استفاده شده دارند.

نمایش 9 24 36
5/5 (1 نظر)