ایمنی کار

آشنایی با انواع دستکش های کار و کاربرد آن

اشنایی با دستکش ایمنی (1)

دستکش های کار بسته به نسبت سختی کار و میزان ایمنی محیط تهیه شده پس آشنایی با انواع دستکش های کار و کاربرد آن می تواند در انتخاب نوع صحیح آن به ما کمک کند .

به طور مثال چند مور از انواع دستکش ایمنی را بررسی میکنیم

دستکش کار سیم دوز (طرح امریکایی): برای کار با حرارت مستقیم تولید می شود.

دستکش جوشکاری (هوبارت) برای کار با انواع جوشکاری (قوس ،میگ،تیگ) تهیه می شود.

دستکش ضد برش بستگی به نوع کار و سختی آن و کارای این مدل دستکش برای کار با اجسام سخت و برنده استفاده می شود.

دستکش لاستیکی (بنایی) این مدل دستکش برای کار با مصالح ساختمانی و خدماتی می باشد.

که البته تمامی این دستکش ایمنی ها بسته به نوع کاربرد ،نوع جنس آنها قیمت های متفاوتی دارند.

آیا در کار یا حرفه خود از دستکش ایمنی استفاده میکنید؟

از نظر شما چه ضرورتی برای استفاده از دستکش ایمنی مناسب هنگام کار وجود دارد؟برای پاسخ گویی به دو سوال مطرح شده با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

دنیا  هر روز در حال رشد و گسترش است و امروزه شاهد این قضیه هستیم که تمام شاخه های دانش به صورت بسیار تخصصی دنبال میشود. از جمله این موارد تجهیزات ایمنی و حفاظتی است که مدام با تکنولوژی های به روز، دچار تغییر و پیشرفت میشود. اما این تغییر و پیشرفت در چه راستا و اهدافی است؟ این تغییرات برای به وجود آوردن راحتی و آسودگی انسان ها هستند.

امروزه تکنولوژی ساخت وسایل ایمنی از جمله دستکش تا حدی پیش رفته، که توانسته بسیار زیادی در صنایع و بهروری آن بگذارد. در واقع با استفاده از دستکش های به روز و پیشرفته متناسب با هر صنعت، احتمال وقوع حادثه در کار بسیار کاهش یافته و جالب است بدانید راندمان کاری در خیلی از مواقع افزایش یافته است.

 این در حالی است که متاسفانه خیلی از کارگران یا افراد شاغل در چنین محیط هایی استفاده از دستکش را عملی ناراحت کننده تلقی میکنند و به هنگام کار از آن استفاده نمیکنند. البته در قدیم دست های آسیب دیده ، پینه بسته و آسیب دیده افتخاری در بین مردان بود!!!! اما از نظر شما امروزه هم اینگونه است؟ آیا واقعا فرهنگ استفاده از تجهیزات ایمنی علی الخصوص، دستکش هنوز بین افراد شاغل جامعه رواج نیافته است؟

اثر دستکش در بهره وری و حفاظت!

تکنولوژی ساخت و تولید دستکش ایمنی در ۲۰ سال گذشته به سرعت در حال تغییر و رشد بوده که با توجه به آمار و تحقیقات بررسی شده، نتایج آن افزایش ضریب امنیت هنگام کار و زیاد شده راندمان کاری و بهره وری شده است!

تصور کنید افرادی برای کار با اشیا تیز و برنده از دستکش ایمنی استفاده نکنند، به نظر شما احتمال وقوع حادثه چقدر است؟ یا این که سرعت پیشرفت کار به چه صورت است؟ حال همان افراد اگر از دستکش مناسب استفاده کنند، چقدر در نتیجه کار تاثیر گذار است؟ صد در صد در حالت دوم هم احتمال وقوع حادثه کاهش می یابد و هم این که سرعت کار بالا میرود.

نمونه دیگر و پر مصرف، دستکش های یکبار مصرف هستند، که بسیار پر کاربرد هستند. این دستکش ها پس از مصرف به شخص این اطمینان را میدهند که دست او عاری از هر گونه مواد شیمیایی یا مایعات آلاینده  مضر است.امروزه دسکتش های جدیدی روانه بازار شده اند که چند منظوره بوده و همزمان علاوه بر مهار لرزش، دارای پوشش حفاظتی در کف دستکش و پوشش رویی آن بوده است.

حال با توجه به نکات بالا ، طبق جدید ترین آمارها حدود ۷۰ درصد از صدمات دست مربوط به عدم استفاده از دستکش بوده است، که به عنوان به آن جراحات دست برهنه میگویند!!!!

سوال: با توجه به آمار فوق، به نظر شما تنها با پوشیدن دستکش میتوان از صدمات احتمالی جلوگیری کرد؟

بررسی دقیق عملکرد دستکش ها

امروزه اطلاعات بازار حاکی از این است که اغلب دستکش ها به عنوان یک جنس مناسب و استاندارد پیشنهاد نمیشوند. روشن ترین مثال ارزیابی دستکش هایی است که از دست دربرابر برش های احتمالی جلوگیری میکنند. شاید اولین فکری که به ذهن ما میرسد این است که برای ارزیابی یک دستکش تنها عملکرد آن برای مشاغل خاص کافی است!! اما واقعیت امر این است که پارامتر دیگری به نام عملکرد دستکش در شرایط خاص و وظایف کاری دیگر باید بررسی شود!!

به عبارتی درست است که برای کار با قطعات برنده و تیز، دستکش باید در برابر بریدگی های احتمالی از دست محافظت کند؛ اما مهارت و چابکی و حساسیت لمسی در کار با دستکش از عوامل بسیار مهمی محسوب میشوند. امروزه این مساله برای بسیاری ازمشتریان امری حیاتی محسوب میشود که، فرد استفاده کننده از دستکش علاوه بر حفاظت بتواند به راحتی و با سرعتی بالا با قطعات کار کند. جالب است بدانید عملکرد خوب یک دستکش در کار با قطعات و وسایل، باعث افزایش اعتماد به نفس میشود.

اما نکته جالب این است که شاید در نگاه اول همه دستکش ها مانند یکدیگر به نظر برسند و شبیه به یک کیسه باشند!!!! اما به نظر شما واقعا اینگونه است؟ به نظر شما یک دستکش چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد؟

دستکش ضد برش جوشیار

توجه و دقت به جزییات در دستکش ایمنی

نکته ای که بسیار مهم و حائز اهمیت است این است که دستکش ایمنی مورد استفاده ما هنگام کار در محیط های خشک یا چرب، از تهویه مناسبی برخوردار شود. مساله تهویه دستکش مربوط به طراحی و فناوری بافت آن میشود. مثلا دستکش هایی که شامل پوشش نوع خاصی از فوم ها هستند، هنگامی که در سطوح چرب یا مرطوب مورد استفاده قرار میگیرند، با اینکه مواد روغنی یا رطوبت را مهارمیکنند و مانع جذب آن میشوند اما از طریق یک سری روزنه یا کانال ها، باعث عبور هوا به داخل دستکش میشوند و عمل تهویه را نحو احسن انجام میدهند. با توجه به نکات فوق میتوان این نتیجه را گرفت که دستکش هایی باپوشش فوم، در عملکرد تهویه بهتر از دستکش هایی با پوشش صاف هستند. نکته آخر این که توجه به جزییات پوشش یک دستکش میتواند ما را در یک انتخاب درست یاری کند.

از هدف کلی استفاده از دستکش برای حفاظت کلی

بنابراین به جای اهداف کلی ما باید به دنبال حفاظت کلی دستکش ها برای استفاده کارگران باشیم. این بدان معناست که به عنوان مثال، برای حفاظت از بریدگی، نیاز به ارتقای کیفیت دستکش ها درچندین سطح داریم که این امر با توجه به محصولات عادی، نیازمند بودجه ایی چند برابر قبلی است.

یک ساختمان یا محل کار را فرض کنید که دارای تعدادی کارگر بوده و هر کدام درزمینه ای خاص فعالیت دارند. حال اگر این کارگران از دستکش هایی با حفاظت عمومی که تحت فناوری مهندسی ساخته شده، استفاده کنند؛ چقدر در روند کارتاثیر گذار است؟ در این حالت اعتماد به نفس کارگران بالاتر رفته و از طرفی مدیران ایمنی دارای گزینه های متعددی  در انتخاب کارگران برای اهداف چند گانه دارند. جالب است بدانید با این کار هزینه های کلانی که درراستای حفاظت کارگران انجام میشود، به حداقل خود میرسد!!

دستکش های ایمنی  مختلفی برای کاربرد های مختلفی وجود دارد و شما عزیزان می توانید از تیم جوشیار برای خرید دقیق تر مشاوره بگیرید 

0/5 (0 نظر)