جوش و برش هواگاز

منظور از فلاشبک ارستور (فلاش بک) در جوشکاری چیست؟

منظور از فلاشبک ارستور فلش بک در جوشکاری چیست

شاید برای شما هم سوال باشد که برگشت آتش به چه معناست در ادامه به این مبحث میپردازیم ؛ به زمانی که شعله گاز به سمت شلنگ ، رگلاتور ها (مانومتر) و حتی کپسول و سیلندرهای گاز حرکت می کند به این اتفاق برگشت آتش میگویند. برگشت آتش میتواند منجر به آسیب جدی به قطعات و تجهیزات جوشکاری و برشکاری شود که احتمال آسیب جانی بسیار بالایی نیز دارند . کارگرانی که بیشتر در معرض آسیب از برگشت آتش هستند کسانی هستند که از سیستم ها و روش های سوخت گاز که مخلوط اکسیژن با گاز های سوختنی از جمله استیلن ، پروپان و… که قابل حمل و سیار برای جوش و برش (مانند ست جوشکاری و برشکاری ) ، گرمایش یا برش فلزات در صنایعی مانند لوله کشی ، مهندسی ، تخریب ، کشاورزی ، نصب آسانسور ، ذوب ضایعات فلزی ، اتصالات گاز و… استفاده می کنند. برای جلوگیری از برگشت آتش و برگشت گاز نیاز است سیستم خود را از جمله تجهیزات و لوازم کار خود را قبل از کار بررسی کنید و همیشه مطمئن شوید ، که اگر در تجهیزات ایرادی وجود دارد پیدا شود و تعمیر و برطرف شود در این کار یک فرد متخصص شیلنگ های گاز ، اتصالات و تمامی تجهیزات را جدا کرده و بازرسی کند و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض شود .

فلاشبک آرستور (فلش بک)

فلش بک آرستور قطعه ای است که به گونه ای طراحی شده که از نفوذ و برگشت آتش به تجهیزات بالادست مانند شیلنگ ها ، رگلاتور ها سیلندرهای گاز جلوگیری کند . فلاشبک ها دارای یک شیر یک طرفه بدون بازگشت هستند که گاز را به سمت سرپیک هدایت می کند و در صورت برگشت گاز ، این قطعه جلوگیری می کند . شما باید مطمئن شوید که فلاش بکی که انتخاب میکنید با نوع گاز و تجهیزاتی که استفاده می کنید سازگار باشد و مطابق با قانون AS4603-1999 در هواگاز دستگاه ها و قطعات ایمنی برای استفاده با سیستم هواگاز که شامل اکسیژن و گاز سوختنی می باشد ، هر 1 سال باید توسط یک فرد متخصص تست و بازرسی شود . بازگشت آتش با سرعت بسیار بالا در حدود 13 متر بر ثانیه اتفاق می افتد . بسیار سریعتر از زمانی که یک اپراتور یا کارگر بتواند به صورت دستی گاز را قطع کند.

همچنین باید اشاره کرد ؛ استاندارد استرالیا AS4839-2001 درباره استفاده ایمن از سیستم های سوخت گاز قابل حمل و سیار برای جوشکاری ، برشکاری ، گرمایش و فرآیند های وابسته مشخص می کند که برای حفاظت بهینه ، فلاشبک باید هم روی رگلاتور و هم روی شیلنگ و هم پشت دسته سرپیک نصب شود.

چه اتفاقاتی باعث برگشت گاز در جوشکاری و برشکاری هواگاز می شود ؟

برگشت آتش زمانی اتفاق می افتد که شعله از سری نازل جوش یا نازل برش به صورت معکوس و به عقب برگردد و به سمت لوله یا نازل و دسته سرپیک حرکت کند که این اتفاق معمولا با صدای بلند یا صدای خش خش همراه است .
بیشترین دلایلی که برگشت آتش به دلیل نقص در اتصالات شلنگ گاز ایجاد می شود در موارد زیر عنوان شده است . این نقایص و خطاها می تواند ناشی از موارد زیر باشد :

 • ساییدگی و پارگی
 • خاک گرفتگی
 • گرمای بیش از حد
 • کربونیزه کردن
 • آسیب در حین حمل و نقل
 • رویه های نادرست در نگهداری تجهیزات جوشکاری و برشکاری

همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیافتد که فشار گاز ناهموار در دو شلنگ گاز منبع وجود داشته باشد و این ممکن است باعث شود شعله از نازل به سمت شلنگ گازی که فشار گاز کمتری دارد حرکت کند. برگشت آتش همیشه نشان می دهد که مشکلی وجود دارد ، چه در مورد تجهیزات چه در مورد شیوه و روش کار با تجهیزات جوشکاری و برشکاری هواگاز.

فلشبک

ایمنی کار هنگام جوشکاری ، برشکاری و گرماکاری

فلاشبک ها تنها بخشی از ایمنی سیستم کار هستند . روش های کار ایمن ، آسیب ندیدن در حین حمل و نقل ، نگهداری از تجهیزات و کپسول و سیلندر های گاز به صورت ایمن ، بررسی تجهیزات به صورت منظم ، دستور العمل های ایمنی ، اطلاعات و آمورش های مربوط به ایمنی جوشکارب و برشکاری ، نظارت بر کارکرد اپراتورها و پیروی از دستورالعمل های ایمنی از دیگر موارد ایمنی است که باید در کار رعایت کرد. شما باید تمامی موارد اضطراری را در نظر داشته باشید و اطمینان حاصل کنید کارگران شما آموزش لازم برای استفاده از فلاشبک را برای جلوگیری از وقوع اتفاقات را دیده باشند .

نمایش 9 24 36

قطعات و تجهیزات ایمنی مناسب برای جلوگیری از جریان معکوس گاز و جلوگیری از برگشت آتش باید در سیستم هواگاز و هوابرش باید بین شیلنگ ، پشت دسته سرپیک و یا پشت مانومتر و رگلاتور نصب شود.

پس از یک برگشت آتش ، قطعه فلاشبک آرستور دیگر قابل استفاده نیست و باید تعویض شود . قطعه فلاشبک یک شیر فنری فلزی هستند که جریان گاز یک طرفه دارد و در این یک طرفه بودن باعث می شود از جریان در جهت مخالف جلوگیری می کند. اگر گرد و غبار و کثیفی داخل سوپاپ فلاشبک وارد شود ، میتواند کارایی و عملکرد فلاشبک را ضعیف کند .
چون فلاشبک ها در نقاطی هستند که به راحتی گرد و غبار و کثیفی به آن وارد می شود پس ما نیاز است در هر تعمیر و بازرسی سیستم ، فلاشبک را چک کنیم . در انتهای این فلاشبک ها ، قطعه پلاستیکی وجود دارد که مانع از ورود گرد و غبار و کثیفی می شود .

5/5 (1 نظر)

2 نظر در “منظور از فلاشبک ارستور (فلاش بک) در جوشکاری چیست؟

 1. رامین بداریه گفت:

  سلام روز بخیر
  میخواستم روش استاندارد نصب فلش بک رو بدونم

  1. manager.kh گفت:

   سلام دوست عزیز
   طریقه نصب فلش بک هوا برش به این صورته که اگه فلش بک شما دوسر شیلنگ باشه باید شیلنگ رو از وسط بریده و فلش بک رو طوری بروی اون نصب کنید که علامت برروی فلش بک به سمت سرپیک باشه.

نظرات بسته شده اند.