جوش و برش هواگاز

بررسی تفاوت‌های سرپیک جوشکاری و برشکاری

بررسی تفاوت‌های سرپیک جوشکاری و برشکاری

تفاوت سرپیک جوشکاری و برشکاری در نحوه عملکرد و کاربرد این دو وسیله است. ابزار‌های جوشکاری و برشکاری از ابزار‌های مهمی هستند که در صنعت جوشکاری از آن استفاده می‌شود. ابزار‌های برش و جوش از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که هر کدام کاربرد خاصی دارند. در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت سرپیک جوشکاری و برشکاری خواهیم پرداخت. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت سرپیک جوشکاری و برشکاری در چیست؟

سرپیک جوش معمولاً برای جوشکاری فلز‌های مختلف به کار می‌رود؛ در حالی که سرپیک برش علاوه بر جوشکاری، برای برش فلزات مختلف نیز مناسب خواهد بود. به طور کلی تفاوت بین سرپیک جوش و برش در نحوه عملکرد آن وجود دارد. در حال حاضر انواع مختلفی از سرپیک‌های جوشکاری و برشکاری تولید شده است که هر کدام بر اساس نوع برند و کیفیتی که دارند، از قیمت خاصی برخوردار هستند. افراد مختلف می‌توانند هر کدام از آن‌ها را بر اساس نوع نیاز و بودجه که می‌توانند پرداخت کنند انتخاب و خریداری نمایند.

تفاوت سرپیک جوشکاری و برشکاری

خرید محصولات جوش و برش هواگاز :

نمایش 9 24 36

سرپیک برشکاری چیست؟

یکی از ابزار‌های کاربردی صنعت جوشکاری که با استفاده از آن انواع فلزات را برش و جوشکاری کرد، سرپیک برش است. سرپیک برش مانند سایر ابزار‌ها از بخش‌های مختلفی از جمله رگلاتور گاز، شلنگ، شیر یک طرفه، مشعل، مخزن یا سیلندر گاز تشکیل می‌شود. هر کدام از این قطعات وظیفه خاصی بر عهده دارند.

نحوه عملکرد سرپیک برش به شرح ذیل است:

  1. سرپیک برش در مرحله اول روی سطح فلز فشار آورده و به آن حرارت می‌دهد، این فرایند تا زمانی اتفاق می‌افتد که فلز گداخته و نارنجی شود.
  2. سپس با استفاده از اهرم مربوط به اکسیژن، روی فلز مورد نظر اکسیژن دمیده می‌شود. این مرحله اکسید شدن فلز نام دارد.
  3. در نهایت فلز شما برش داده می‌شود.

در حال حاضر سرپیک برشکاری دیگری نیز وجود دارد که به جای اکسیژن خالص از ترکیب اکسیژن و پروپان استفاده می‌کند. این ابزار سرپیک هوا برش نام دارد که در مقایسه با سرپیک‌های معمولی به صرفه‌تر است.

انواع سرپیک برشکاری

سرپیک برش دارای انواع مختلفی است که از مهم‌ترین آن می‌توان به سرپیک برش یک تکه و دو تکه اشاره کرد. این دو ابزار تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. تفاوت اصلی سرپیک یک تکه و دو تکه در تعداد قطعات نازل آن‌ها است.

سرپیک برش دو تکه به دلیل قابلیت‌های بالایی که دارد؛ طرفداران زیادی پیدا کرده است. قطعات این سرپیچ به راحتی از همدیگر جدا می‌شوند و فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند. از طرفی جابجایی سرپیک برش دو تکه آسان‌تر سرپیک برش یک تکه است. سرپیک برش دو تکه می‌تواند برش‌های ضخیم‌تری را در مقایسه با سرپیک یک تکه انجام دهد.

سرپیک برش دو تیکه بر اساس ترکیب گاز سوختنی با اکسیژن به سه گروه تقسیم می‌شود که عبارتند از:

  • شعله اکساینده: در ترکیبات این شعله، اکسیژن بیشتری وجود دارد.
  • شعله خنثی: میزان اکسیژن و گاز سوختنی برابر است.
  • شعله Carburizing: میزان گاز سوختنی این شعله بیشتر از اکسیژن است.

از بین این موارد برش نوع دوم، یعنی برش خنثی گزینه بهتری است؛ چرا که میزان گاز سوختنی و اکسیژن آن یکسان است.

سرپیکهای برشکاری

سرپیک جوشکاری

سرپیک جوشکاری یکی از ابزار‌های مهم برقی است که معمولاً برای جوشکاری فلزات استفاده می‌شود. نحوه عملکرد این ابزار شباهت زیادی با سرپیک برشکاری دارد. برای درک بهتر تفاوت این دو ابزار بهتر است با نحوه عملکرد این سرپیک آشنا شوید.

هنگام کار با سرپیک جوشکاری ابتدا محل مورد نظر با استفاده از شعله حرارت داده می‌شود تا زمانی که فلز مورد نظر به اندازه کافی جوش بخورد. سپس برای اینکه محل جوشکاری محکم شود، مقداری گاز اکسیژن به آن دمیده می‌شود.

به طور کلی سرپیک برشکاری و جوشکاری، کار خود را با استفاده از گاز‌های سوختنی مشابه انجام می‌دهند. واکنش شیمیایی که توسط گاز اکسیژن در برشکاری اتفاق می‌افتد، موجب اکسید شدن فلز می‌شود. در جوشکاری نیز از اکسیژن برای محکم شدن محل جوش استفاده می‌شود.

انواع سرپیک جوشکاری

سرپیک جوشکاری بر اساس میزان گاز خروجی به دو دسته پرفشار و کم فشار تقسیم می‌شود. با این وجود افراد می‌توانند میزان شعله ابزار را بر اساس ضخامت فلز تنظیم کنند. فشار گاز خروجی سرپیک جوشکاری، توسط شیری که روی دسته آن قرار دارد تنظیم می‌شود. نا گفته نماند که این قابلیت در همه سرپیک‌های جوشکاری وجود ندارد. برخی از این ابزار‌ها با فشار پایین و برخی تنها با فشار بالا کار می‌کنند و امکان تنظیم فشار گاز خروجی درآن‌ها وجود ندارد.

سرپیک جوشکاری از قطعات مختلفی تشکیل می‌شود که عبارتند از:

  • سری نازل جوش
  • لوله نازل جوش
  • شلنگ گاز
  • مخزن یا سیلندر گاز
نمایش 9 24 36

نتیجه گیری

 در این مقاله به بررسی تفاوت­‌های سرپیک جوشکاری و برشکاری پرداختیم. همانطور که اشاره شد سرپیک برش و جوشکاری، شباهت زیادی با یکدیگر دارند و تنها در موارد کوچکی با یکدیگر متفاوت هستند. این دو ابزار از قطعات مختلفی تشکیل می شوند که هرکدام عملکرد خاص خود را دارند.

مقالات پیشنهادی جوشیار:

0/5 (0 نظر)