جوشکاری co2 (میگ)

اگر دستگاه جوشکاری شما این کلید را ندارد جانتان در خطر است!

کار با دستگاه جوشکاری

یکی از ویژگی‌های مهم یک دستگاه جوشکاری حفاظت از جان کاربران در برابر خطرات احتمالی است. بدون شک همه افراد به دنبال دستگاهی هستند که علاوه بر کارایی خوب، از ایمنی بالایی نیز برخوردار باشد. سازندگان این دستگاه برای رعایت ایمنی و حفاظت از جان کاربران کلیدی روی دستگاه ایجاد کردند که با استفاده از آن می‌توان از خطر برق گرفتگی جلوگیری نمود. این کلید VRD اینورتر نام دارد. کلید VRD اینورتر دستگاه جوش، ولتاژ خروجی دستگاه جوش را کاهش داده و مانع برق گرفتگی کاربران می‌شود. در ادامه به معرفی بیشتر این دکمه و وظایف آن خواهیم پرداخت. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کلید VRD اینورتر دستگاه جوش چیست؟

همانطور که می‌دانید دستگاه جوش دارای تعدادی کلید است که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند. کلید VRD یکی از کلید‌های اصلی این دستگاه است که از طریق آن می‌توان ولتاژ دستگاه را کنترل نمود سیستم این کلید از تکنولوژی‌های پیشرفته برخوردار است؛ از این رو می‌توانید با خیال راحت با این دستگاه کار کنید.

کلید VRD دستگاه جوشکاری کوتاه شده عبارت Voltage Reduction Device این است. این کلید وظیفه دارد که از طریق کاهش ولتاژ خروجی دستگاه، از جان کاربر در برابر خطر برق گرفتگی مراقبت نماید. معمولاً کاربران هنگام جوشکاری اسکلت‌های فلزی در ارتفاعات بالا، این دکمه را روشن کرده و ولتاژ دستگاه جوش را کاهش می‌دهند. در این حالت ماکسیم خروجی ولتاژ حدود ۱۲ تا ۱۵ ولت است. با این وجود حتی اگر دست شما با انبر یا کانکتور تماس پیدا کند باز هم خطر برق گرفتگی وجود نخواهد داشت.

دستگاه های جوشکاری
نمایش 9 24 36

کلید VRD در دستگاه جوش چه وظیفه ‌ای دارد؟

گاهی اوقات ممکن است کارگران هنگام جوشکاری دستکش خود را فراموش کنند. اگر ولتاژ خروجی دستگاه جوش، ۵۰ به بالا باشد و اتفاقی دست کارگر با انبر تماس پیدا کند در این صورت ممکن است دچار برق گرفتگی شود. سازندگان دستگاه جوش برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار سعی کردند کلید VRD را روی دستگاه تعبیه نمایند تا از طریق کاهش ولتاژ خروجی دستگاه، مانع برق گرفتگی کارگران شوند و از جان آن‌ها مواظبت نمایند.

این کلید وظیفه دیگری هم دارد. با استفاده از کلید VRD می‌توانید ورقه‌های نازک را به راحتی جوش داده و به هم متصل کنید؛ بدون اینکه دچار سوراخ شدگی شوند. به عنوان یک راهنما به شما توصیه می‌کنیم که هنگام کار در ارتفاعات، استفاده از کلید VRD را فراموش نکنید حتی اگر قوس اولیه شما به خوبی در نیاید.

تست و اطمینان از صحت عملکرد VRD

صحت عملکرد کلید VRD اینورتر دستگاه جوش از اهمیت زیادی برخوردار است. برای مطمئن شدن از سلامت کلید VRD باید مراحل مختلفی را انجام دهید که به شرح ذیل است:

  • ابتدا ولتاژ دستگاه را در حالت بدون بار، با کمک ولت متر سالم اندازه‌گیری کنید.
  • عددی که توسط ولت متر نمایش داده می‌شود باید کمتر از ۱۵ ولت باشد.
  • اگر عدد ولت متر غیر از ۱۵ ولت بود، به این معناست که تست کلید VRD اینورتر به درستی کار کرده و کلید سالم است.
  • در غیر این صورت اگر عدد بیشتر یا کمتر از حد مجاز بود؛ نباید از دستگاه جوش در موقعیت‌های خاص استفاده نمود.

برای تست و اطمینان از عملکرد دکمه VRD می‌توانید روش دیگری را امتحان کنید. اگر هنگام جوشکاری احساس کردید که قوس الکتریکی به سختی برقرار می‌شود، به این معناست که کلید VRD سالم است؛ اما اگر ایجاد قوس الکتریکی با سرعت اتفاق افتاد می‌توان نتیجه گرفت که کلید VRD غیر فعال شده و ممکن است دچار برق گرفتگی شوید.

دستگاه جوش

خرید محصولات جوشکاری هواگاز :

روش‌ های کاهش مقدار ولتاژ با استفاده از کلید وی آر دی

برای اینکه بتوانید مقدار ولتاژ خروجی دستگاه جوش را کاهش دهید می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. روش‌های کاهش ولتاژ عبارتند از:

  1. زمانی که مقدار OCV بیشتر از ۲۰۰ اهم باشد با استفاده از کلید VRD می‌توان مقدار آن را کاهش داد و به سطحی مطمئن رسید.
  2. اگر مقاومت مدار بیش از ۲۰۰ اهم باشد، کلید VRD اینورتر این مقدار را محدود می‌کند.
  3. زمانی که مقاومت مدار کمتر از ۲۰۰ شود، در این صورت VRD به مدار ثانویه کمک می‌کند تا روی حداکثر مقدار OCV قرار بگیرد.

نکات ایمنی برای استفاده از کلید VRD

دستگاه جوش یکی از لوازم مهمی است که معمولاً در صنایع ساخت و ساز از آن استفاده می‌شود. همانطور که اشاره شد کلیدی VRD یکی از قطعات مهم این دستگاه است که به روش‌های مختلف، ولتاژ خروجی دستگاه را کنترل کرده و از خطرات احتمالی جلوگیری می‌کند. هنگام استفاده از دستگاه جوشکاری، سالم و روشن بودن کلید VRD را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید.

دستگاه جوشکاری
نمایش 9 24 36

نتیجه ‌گیری

یکی از ابزار‌های مهمی که معمولاً با جریان برق کار می‌کند دستگاه جوشکاری است. کارگران از این دستگاه در مواقع مختلف از جمله ارتفاعات بلند ساختمان استفاده می‌کنند. هنگام جوشکاری بخش‌های ساختمان، توصیه می‌شود که کلید VRD را فراموش نکنید. این کلید از طریق کاهش ولتاژ خروجی، همواره از جان شما در برابر خطر برق گرفتگی محافظت می‌کند. در این مقاله به طور کامل کلید VRD را معرفی کردیم. چنانچه هنوز سؤالی در این رابطه دارید خوشحال می‌شویم که در بخش نظرات مطرح نمایید.

خرید محصولات جوش و برش هواگاز :

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *