جوشکاری co2 (میگ)

چگونگی نحوه تعویض فنر تورچ جوشکاری co2

فنر در تورچ های co2 یکی از اجزاء تورچ است که وظیفه صاف کردن و هدایت سیم جوش را بر عهده دارد و اگر ایرادی در آن باشد در زمان جوشکاری با مشکل مواجه خواهید شد.

به همین دلیل تعوبض به موقع فنر تورچ سیم جوش یک کار ضروری است و اگر فنر دارای ایراد باشد(صاف نبودن فنر، زنگ زدگی، پارگی روکش و وجود فاصله در طول فنر) سبب پیج خوردن سیم جوش و در نتیجه تغذیه نامناسب سیم در جوشکاری است.

تعویض فنر تورچ نسبا آسان است بنابراین ما راهنمای گام به گام چگونگی نحوه تعویض فنر تورچ جوشکاری co2 را برای شما آماده کرده ایم تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید

آموزش تعویض فنر (لاینر) تورچ جوش میگ

فنر یا لاینر تورچ جوشکاری co2 (میگ mig ) چیست؟

فنر داخل تورچ سیم جوش را از همین طریق به سر تورچ هدایت می کند و مانند دیگر موارد جوشکاری، فنر نیز باید با سیم جوش شما مطابقت داشته باشد.

اگر از فولاد نرم یا استیل ضد زنگ استفاده می کنید، می توانید از فنر استاندارد تورچ co2 استفاده کنید و اگر از سیم جوش آلومینیوم استفاده می کنید به یک فنر تلفونی نیاز دارید.

فنر های تورچ میگ دارای رنگ های متفاوتی هستند که نشان دهنده سایز و انداره سیم جوش می باشد پس با شناخت آن ها می توانید فنر مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

رنگ فنر تورچ جوشکاری co2

پر مصرف ترین فنر های تورچ جوشکاری میگ

رایج ترین نوع این فنر ها در ایران فنر زرد 3 متری و فنر زرد 4 متری در تورچ های آب خنک و فنر قرمز 3متری و فنر قرمز 4 متری برای تورچ های جوشکاری هوا خنک می باشد این رنگ ها برای فنر های فولادی و آلومینیومی کاربرد دارد و تفاوت آن در جنس فنر می باشد که فلزی است یا تفلونی.

ممکن است نیاز باشد قبل از جوشکاری و واردکردن سیم جوش به تورچ، فنرخود را تعویض کنید، زیرا هر کدام از آن ها برای سایز و انداره سیم جوشکاری مشخصی هستند. همچنین در صورت گرفتگی، آسیب دیدگی یا پیچ خوردگی، باید فنر خود را تعویض کنید.

نحوه تعویض فنر تورچ جوشکاریco2

1) شعله پوش، نازل، پایه نازل را از سر تورچ جدا کنید

2) مهره نگهدارنده فنر را از انتهای تورچ را از سانترال جدا کنید.

نحوه تعویض فنر تورچ co2

3) فنر را با احتیاط بیرون بکشید. در هنگام این کار مطمئن شوید تورچ شما به صورت صاف قرار گرفته باشد.

4) فنر جدید را با دقت از انتهای تورچ وارد کنید که تا سر گردنه تورچ برسد.

5) مهره نگهدارنده فنر را ببندید ولی تا انتها سفت نکنید.

6) فنر اضافی را همسطح با گردنه تورچ ببرید. اندازه فنر تورچ جوشکاری co2 باید تا قسمت پایینی پایه نازل جایی که پایه نازل به تورچ پیچ می شود، باشد.

نحوه تعویض فنر تورچ co2..

7) پایه نازل را سر گردنه ببندید اگر نمی توانید پایه نازل را در جای خود پیچ کنید، فنر بلند است و باید کوتاه شود. ولی آن را زیاد کوتاه نکنید، زیرا در صورت فاصله بین پایه نازل و فنر در داخل تورچ باعث ایجاد مشکل در جوشکاری می شود.

8) مهره نگهدارنده فنر را محکم فشار دهید و کاملا سفت کنید. سبب فشرده شدن فنر داخل مجموعه کابل تورچ جوشکاری co2 می شود و از حرکت آن در حین استفاده جلوگیری می کند.

زمانی که فنر خود را عوض می کنید بهتر است تورچ co2 (میگ) را صاف نگه دارید و به آرامی فشار دهید ، زیرا ممکن است خود فنر نیز پیچ بخورد.

نکته بسیار کاربردی:

فنر جدید خود را در کنار فنر قدیمی قرار دهید و از فنر قدیمی به عنوان راهنکای اندازه گیری استفاده کنید و فنر جدید را به همان اندازه برش دهید. به این صورت می توانید مطمئن شوید فنر کاملا در تورچ جوشکاری اندازه می شود.

فنر ها تفاوتی برای سیم جوش های فولادی و سیم جوش آلومینیومی وجود دارد. اگر می خواهید یک تورچ جوشکاری co2 (mig) استاندارد برای سیم جوش آلومینیومی استفاده کنید، به فنر مخصوص سیم جوش آلومینیومی(فنر تفلونی) نیاز داردید.

نمایش 9 24 36

نحوه تعویض فنر تفلون

تعویض فنر تفلون (هنگام کار با سیم جوش آلومینیوم ) عمدتاً مانند تعویض فنر فولادی است، با این تفاوت که چند مرحله اضافی وجود دارد.

هنگامی که فنر قدیمی بیرون کشیده شد، قبل از اینکه بتوانید فنر جدید را وارد کنید، باید یک فنر گردنی را به بالای فنر جدید وصل کنید. فنر گردنی فنر را برآمده نگه می‌دارد، بنابراین می‌توان آن را بدون هیچ مشکلی به وارد تورچ کرد و از پیچ خوردن سیم جوش جلوگیری می‌کند. همچنین به محافظت از فنر و داغ شدن بیش از حد و ذوب شدن داخل تورچ کمک می کند.

فنر گردن در جایی که پایه نازل در داخل گردن تورچ پیچ می‌شود قرار می‌گیرد. فنر اضافی در انتهای تورچ (به سمت دستگاه) قرار می گیرد.

مهره نگهدارنده را می توان در حالی که فنر اضافی از پشت آن آویزان است، به جای خود پیچ ​​کرد. فراموش نکنید که حلقه O را طوری جابجا کنید که هنگام پیچ شدن توسط مهره نگهدارنده در جای خود محکم شوند.

تورچ جوشکاری را مجدداً به دستگاه وصل کنید تا مطمئن شوید که فنر به درستی وصل شده استو  سپس، فنر اضافی را از طریق لوله راهنما وارد دستگاه کنید، جایی که در مقابل غلتک درایو قرار می گیرد و از کنار آنها آویزان می شود.

فنر را به اندازه ای برش دهید که با غلتک درایو تماس نداشته باشد، اما همچنان از انتهای لوله راهنما کمی بیرون زده باشد.

و در آخر قطعات سر تورچ را در جای خود متصل کنید.

چک کردن فنر، هر بار که سیم جوش خود را تعویض می کنید اجباری است. به این معنی است که زود تر مشکل رفع می شود و فنر آسیب دیده یا کثیف سبب مشکل و ایراد در تغذیه سیم جوش می شود، بنابراین نیاز به تعویض دارد

تغذیه سیم جوش دستگاه جوشکاری co2.

فنر گردن در جایی که پایه نازل در داخل گردن تورچ پیچ می‌شود قرار می‌گیرد. فنر اضافی در انتهای تورچ (به سمت دستگاه جوش میگ ) قرار می گیرد.

مهره نگهدارنده را می توان در حالی که فنر اضافی از پشت آن آویزان است، به جای خود پیچ کرد. فراموش نکنید که حلقه O را طوری جابجا کنید که هنگام پیچ شدن توسط مهره نگهدارنده در جای خود محکم شوند.

تورچ جوشکاری را مجدداً به دستگاه وصل کنید تا مطمئن شوید که فنر به درستی وصل شده است و سپس، فنر اضافی را از طریق لوله راهنما وارد دستگاه کنید، جایی که در مقابل غلتک درایو قرار می گیرد و از کنار آنها آویزان می شود.

 

نمایش 9 24 36

فنر را به اندازه ای برش دهید که با غلتک درایو تماس نداشته باشد، اما همچنان از انتهای لوله راهنما کمی بیرون زده باشد.

و در آخر قطعات سر تورچ را در جای خود متصل کنید.

چک کردن فنر، هر بار که سیم جوش خود را تعویض می کنید اجباری است. به این معنی است که زود تر مشکل رفع می شود و فنر آسیب دیده یا کثیف سبب مشکل و ایراد در تغذیه سیم جوش می شود، بنابراین نیاز به تعویض دارد

0/5 (0 نظر)

2 نظر در “چگونگی نحوه تعویض فنر تورچ جوشکاری co2

 1. هادی گفت:

  بسیار عالی بود .جسارتا شما فنر 3 متری زرد موجود دارید؟
  ممنون از شما

  1. سروش گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   ممنون از نظر شما
   بله تمامی تجهیزات جوشکاری co2 یا همان جوش میگ موجود می باشد که می توانید با شماره 02162678000 با مشاورین ما تماس بگیرید

نظرات بسته شده اند.