ساینده ها

سنباده رولی و مزایای استفاده از آن

سنباده رولی  (Sanding roll) چیست؟

سنباده رولی یکی از پر کاربردترین. انواع سنباده هستند که از ذرات. ساینده، چسب، پارچه یا کاغذ. ساخته شده و با سختی. مورد نظر و سایزهای مختلفی. به صورت رول و با. متراژهای گوناگون به بازار عرضه می‌شوند. که می‌توانند جوابگوی. نیاز کلیه مصرف کنندگان باشند. سنباده رولی برای انواع سطوح. مختلف قابل استفاده بوده و برای. ساییدن فلز، چوب، گچ ، پلاستیک، شیشه، سرامیک. و سطوح سنگی مورد استفاده قرار میگیرد. امروزه ابزارهای پولیش و به ویژه. سنباده‌ها به عنوان اصلی‌ترین نیاز. تمام مشاغل صنعتی شناخته شده. و سنباده‌ های رولی نیز یکی. از واجبات مهم در تمام صنایع کوچک و. بزرگ وابسته به فلزات می‌باشند.

همچنین بعنوان یک ابزار ضروری. برای صاف کردن و. صیقلی نمودن سطوح قبل از. رنگ کاری نیز کاربرد دارد. از این نوع سنباده ها میتوان به صورت. دستی و یا نصب بر روی انواع ابزارهای. اتوماتیک استفاده کرد و می‌توانند. فرآیند صاف کردن و آماده سازی. سطوح را آسان و سریع‌تر نمایند. برای استفاده دستی، سنباده. رولی را روی سطح مورد نظر قرار داده و. به آرامی بر روی سطح کشیده می‌شود.

برای استفاده با دستگاه، سنباده رولی. را روی دستگاه نصب کنید و. دستگاه را روشن کنید. از کاربردهای گسترده این سنباده ها در صنایع. گوناگون به دلیل سایش و. مقاومت بالایی که دارند، میتوان به استفاده. از آنها در صنایع چوب، فلز، رنگ کاری و. نقاشی ساختمان، از بین بردن خطوط ناهموار، سایش. فلزات نرم ، براده برداری، حذف. خطوط جوش و غیره اشاره نمود.

نمایش 9 24 36

کاربردهای سنباده رولی:

سنباده برای سوهان کردن، ساییدن و. پولیش کردن سطوح مختلف استفاده می‌شود و گزینه. بسیار مقرون به صرفه تری. نسبت به سایر سنباده ها از. لحاظ هزینه می‌باشند و برای. سنباده‌زنی سطوح مختلف. با سرعت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از مهمتر‌ین کاربردهای این سنباده. آماده کردن سطوح ناصاف و خشن. برای رنگ‌کاری می‌باشد. همچنین در صورت لزوم میتوان از آنها برای ایجاد خراش و آماده نمودن. سطوح برای چسب کاری استفاده کرد.

پرداخت کاری وسایل گوناگون مانند. لوستر، قاشق و چنگال، لوازم آشپزخانه، لوازم دکوری و. ظروف برنجی نیز به کمک سنباده رولی. به‌راحتی امکان‌پذیر می‌باشد. نوع ساختار سطح سنباده رولی به. گونه‌ای می‌باشد که در حین کار. کمترین میزان گرفتگی و پر شدن مواد. بین دانه های سنباده را دارد و. همین موضوع باعث افزایش. دوام و کارایی سنباده، سرعت کار، لایه‌برداری. یکدست و با کیفیت بودن نتیجه کار می‌شود. از دیگر ویژگی‌های این سنباده‌ها میتوان به کاربرد. آن برای سنباده زدن سطوح. زاویه دار و اشکال سخت بعضی اشیا اشاره نمود. که با این سنباده میتوان به‌راحتی. آنها را سنباده زد و لایه برداری کرد.‌

 • صاف کردن و آماده نمودن سطوح فلزی برای رنگ آمیزی، پوشش یا پولیش کاری.
 • صاف کردن و آماده سازی سطوح چوبی برای رنگ آمیزی، پوشش یا روغن کاری.
 • صاف کردن و آماده کردن سطوح پلاستیکی برای رنگ آمیزی، پوشش یا پرداخت.
 • صاف کردن و آماده نمودن سطوح سنگی برای رنگ آمیزی، پوشش یا پرداخت.
 • از بین بردن رنگ، پوشش یا لاک قدیمی.
 • حذف ناهمواریها و خراشها از سطوح.
 • آماده کردن سطوح برای چسب کاری.

اجزای تشکیل‌دهنده سنباده رولی:

سنباده رولی از یک هسته مرکزی. فلزی یا پلاستیکی تشکیل شده است. که روی آن یک لایه پارچه یا. مقوا قرار دارد. دانه های ساینده از. جنس‌های مختلف مانند. اکسید آلومینیوم، سرامیک، سیلیکون. کاربید و زیرکونیوم روی لایه. پارچه یا مقوا چسبانده می‌شوند. این ابزار به شکل یک رول. فلکسیبل طراحی شده که میتواند. به سادگی با ابعاد و اشکال مختلف سطوح. تطبیق پیدا نموده و گزینه. مناسبی برای کار با سطوح منحنی و. ناهموار می‌باشد. سنباده رولی که با نام “سنباده متری” نیز در. بازار شناخته می‌شود یکی از. مقرون به صرفه ترین و. اقتصادی ترین انواع سنباده می‌باشد. طول و عرض هر رول از سنباده قابلیت. سفارشی سازی داشته و میتوان آنها را به. تناسب نیاز و با اندازه دلخواه. تهیه نموده و برش داد.

سنباده رولی در گریدهای مختلفی از. زبری تا نرمی تولید می‌شود. گرید سنباده نشان دهنده اندازه. دانه های ساینده است. هرچه. گرید سنباده پایین تر باشد، دانه های ساینده. بزرگتر و سنباده زبرتر است. سنباده های زبر برای از بین بردن. ناهمواری‌های بزرگ سطوح استفاده می‌شوند، در حالیکه سنباده های. نرم برای پرداخت و صاف کردن نهایی سطوح استفاده می‌گردند. این سنباده یک ابزار مفید و کاربردی است. که میتواند برای طیف گسترده ای از کاربردها استفاده شده و. جهت صاف کردن و آماده سازی سطوح برای. رنگ‌آمیزی، پرداخت و. سایر مراحل تکمیلی به کار گرفته میشود.

انواع سنباده رولی بر اساس دانه‌بندی (گرید):

دانه‌بندی (گرید) سنباده‌ها با. میزان نرمی یا سفتی، سایندگی و. دوام آنها در ارتباط است که بر اساس. درجه زبری خود، که میزان سختی و زبری. سطح را تعیین ‌می‌کند، به بازار عرضه می‌شوند. سنباده‌های زبر برای حذف. لایه‌های سطحی زیاد یا اصلاح شکل‌های. خشن استفاده شده، در حالیکه سنباده‌های. نرمتر برای پرداخت و صیقل دادن سطوح به کار می‌روند.

انتخاب صحیح سنباده رولی:

سنباده ها از نظر نوع ساخت و کاربرد، انواع. گوناگونی دارند و بسیار متنوع می‌باشند. بنابراین جهت بهترین نتایج حاصل از. فرآیند سنباده‌زنی و جهت. اجتناب از اشتباه در امر انتخاب، لازم است. خریدار نسبت به نیازهای خود. آگاهی مناسبی داشته باشد و. از سنباده رولی مناسب با سطح کار مورد نظر استفاده نماید. معمولا در زمان انتخاب و خرید. که در واقع همان مشخصات سنباده هستند، توجه به فاکتورهای. کلیدی نظیر جنس و میزان زبری یا. گرید سنباده، نوع دانه بندی و کیفیت سنباده، ابعاد و. قطر سنباده و. برند تولید کننده سنباده ضروری می‌باشد.

هر چه سنباده مناسب تر و بهتری تهیه نمایید، قطعا. کارایی سنباده نیز بیشتر بوده و سطوح. موردنظر نیز با کیفیت بالاتری. صاف و صیقلی خواهند شد. یک سنباده رولی با میزان زبری. متوسط یا کم، برای یکدست نمودن. سطوح فلزی نمی‌تواند گزینه ایده‌آل و مناسبی باشد و. پیش از شروع به کار، حتما باید از تناسب. جنس سنباده و مشخصات آن با. قطعه مورد نظر اطمینان حاصل نمود.

نمایش 9 24 36

برخی از معایب استفاده از سنباده رولی:

 • میتواند باعث ایجاد گرد و غبار شود.
 • میتواند باعث کثیف شدن سطح کار شود.
 • ممکن است باعث آسیب به سطوح حساس شود. (برای جلوگیری از آسیب به. سطوح حساس، باید از سنباده با گرید مناسب استفاده نمود.)

مزایای استفاده از سنباده رولی:

پارچه‌ای بودن قسمت پشت سنباده‌های رولی. باعث می‌شود که این دسته از سنباده ها. ضد تعریق و ضد آلرژی بوده و. هنگام کار حس. ناخوشایندی نداشته باشیم. همچنین به علت  پارچه‌ای بودن جنس. پشتی این ابزار پرمصرف و کاربردی ، میتوان بدون. دستکش هم با سنباده کار کرد.

سنباده‌های رولی موجود در. فروشگاه جوشیار  بسیار با کیفیت بوده‌ و. در اثر کار چروک و فرسوده نمی‎‌‌شوند. همچنین یکی دیگر از مزیتها‌ی بی‌نظیر این محصولات. باکیفیت در مقیاس. صنعتی یا در پروژه‌های خانگی کوچکتر، قابلیت. استفاده از آنها بیش از یکبار میباشد.

 • آسانی استفاده و افزایش سرعت عمل در حین کار.
 • انعطاف پذیری بالا و عالی.
 • مقاومت در برابر سایش و پارگی.
 • قابل برش بودن بر اساس نیاز.
 • تسریع فرآیند صیقل دادن و صاف کردن.
 • دارای درجه بندی مختلف.
 • قابلیت استفاده بر روی بسیاری از سطوح.
 • قابلیت استفاده برای از بین بردن رنگ، پوشش یا لاک قدیمی.
 • قابل استفاده به صورت دستی یا با دستگاه.
 •  آب گریزی و ضد آب بودن برخی از برندهای سنباده رولی.

روش صحیح سنباده‌زنی:

مهمترین اقدام برای شروع فرآیند سنباده‌زنی، انتخاب. یک سنباده مناسب می‌باشد که. از نظر میزان زبری بر اساس جنس و. شکل قطعه. مورد نظر، شرایط استانداردی داشته باشد. برای دستیابی به بهترین نتایج، استفاده درست و. مناسب از سنباده های رولی یکی از موارد ضروریست که. می‌تواند به افزایش طول عمر این ابزار و. همچنین بهبود کیفیت سنباده‌کاری کمک نماید.

بنابراین رعایت نکات زیر بسیار اهمیت دارد:
 • برای تاثیر بیشتر عملیات سنباده‌زنی، بهتر است. قبل از شروع کار، سطوح مورد نظر به‌طور. دقیق پرداخت شده و تمیز و خشک باشد. اگر سطوح مورد نظر ناهموار، چرب و یا. مرطوب باشند، ممکن‌ است سنباده رولی به طور مناسب کار نکند و. به نتیجه دلخواه نرسید.
 • حتما قبل از انتخاب سنباده، میزان پرز، برجستگی و. ناهمواری سطوح مورد نظر را بررسی نموده و. معمولا برای صیقلی کردن سطوحی که. پرز زیادی دارند پیشنهاد می‌شود از. سنباده های 80 الی 220 استفاده شود.
 • برای سنباده زدن چوب، یکی از. فاکتورهای مهم تشخیص درست راه. چوب است و لازم است. حتما اطلاعات کافی در خصوص الیاف چوب و. راه چوب داشته  و سنباده‌زنی را دقیقا. هم جهت با الیاف چوب انجام داد.
 • برخی از سطوح به دلیل داشتن خطوط و. برجستگی‌های زیاد نیاز دارند تا. چند بار عملیات سنباده‌زنی. روی آنها تکرار شود.
 • در زمان سنباده‌زنی به فشار دست دقت شود. بهتر است برای یکنواخت‌تر شدن کار، حتما در. تمامی مراحل کار، فشار دست یکسان و برابر باشد. بدلیل آنکه فشار زیاد میتواند باعث. ایجاد خطوط عمیق بر روی سطوح شده که. حذف آنها نیز دشوار خواهد بود ، در هنگام. استفاده از سنباده رولی باید از فشار زیاد بر روی سطوح خودداری نمود.
 • سنباده زنی را در یک محیط روشن انجام دهید. نور کافی باعث می‌شود تا برجستگی‌ها و جزئیات. کار بهتر دیده شده و سنباده‌زنی  دقیق تر انجام شود.

نکات مهم نگهداری از سنباده رولی با کنترل دما و رطوبت:

سنباده رولی نیز مانند هر ابزار دیگری، نیاز به. نگهداری داشته و باید در محیط. مناسب نگهداری شده و بعد از. هر بار استفاده نیز آن را تمیز نمود. اغلب اینطور گمان میرود که. سنباده ها در برابر باران، گرما، سرما و. تغییرات محیطی نفوذ ناپذیرند، اما. اینگونه نیست. دما و رطوبت دو عامل مهم و. تاثیرگذار در میزان کارکرد و عمر مفید. سنباده ها بوده و نگهداری نادرست می‌تواند. طول عمر سنباده را تا ۷۰% کاهش دهد. پارچه پشت سنباده و نوع. رزین آن نسبت به تغییرات. آب‌و‌هوایی محیط. نگهداری سنباده حساس بوده و. امکان دارد که نسبت به میزان رطوبت. موجود در هوا خشک و شکننده و یا. نم دار شوند.

نوسانات شرایط محیطی میتواند آسیب‌های جدی به. رزین سنباده وارد کند. رطوبت شدید ممکن است. ساختار بعضی از انواع چسبها را خمیری. شکل نموده و باعث شود سنباده در حین کار بر. روی قطعه کار، سریع پر شده و. یا دانه های سنباده ریزش پیدا کنند. خشکی محل هم ممکن است سنباده را. ترد و شکننده کرده و سنباده فرم و. شکل خود را از دست بدهد. دمای محل نگهداری سنباده باید. بین ۲۶ – ۱۸. درجه سانتیگراد و. رطوبت نیز بین ۵۰-۳۵% (۴۵% ایده آل است) باشد.

همچنین سنباده ها باید از دیوارهای نم دار و یا. زمین سرد که ممکن است. رطوبت را بخود جذب کند، دور بمانند. محل نگهداری سنباده. نباید نزدیک به منبع گرما مانند. رادیاتورها، لوله های انتقال آب گرم و… باشد.

 

نمایش 9 24 36
افزایش طول عمر سنباده رولی

به منظور افزایش طول عمر سنباده رولی. باید  پس از هر بار استفاده، آنها را تمیز نموده و در. محیط مناسب نگهداری کرد. رول‌های سنباده نیز باید در مکانی خشک و. خنک به دور از نور مستقیم. خورشید و رطوبت نگهداری شوند. آنها باید به صورت صاف نگهداری شده یا روی. قفسه آویزان شوند تا از. اعوجاج یا آسیب دیدن آنها جلوگیری شود.

اهمیت طریقه نگهداری سنباده های عریض. به‌ویژه  در صنایع چوب دو چندان است. در بسیاری از کارگاه‌ها و.کارخانه‌ها. محل مناسب و جداگانه ای. جهت انبار و نگهداری ساینده ها وجود نداشته و. اکثرا فاقد شرایط ایده‌آل برای نگهداری هستند. اتاق‌هایی با تهویه مناسب، بهترین. پیشنهاد برای کارخانه‌هایی با. مصارف بالای سنباده می‌باشند. اگر آن‌ها را برای مدت طولانی نگهداری می‌کنید، توصیه می‌شود. تا در بسته بندی اصلی خود بمانند.

سنباده‌هایی که از بسته‌بندی. خارج شده‌اند نیز بهتر است بصورت. ایستاده در قفسه نگهداری شوند. زمان تغییر فصول را میتوان. بعنوان بروز این قبیل مشکلات در نظر گرفت. معمولا در فصولی که با. تغییرات شرایط آب و هوایی مواجه می‌شویم. زمان کافی به سنباده ها برای. تطبیق با این شرایط. جدید داده نمی‌شود، بنابراین کارایی آنها از حد. رضایتمندی. سابق کمتر میشود. در صورتیکه رطوبت محیط افزایش پیدا کند، نم موجود. در سنباده که عمدتا مربوط به. چسب آن می‌باشد هم، زیاد شده و کارایی و. بازدهی آن کاهش می یابد.

در مورد سنباده های با چسب این کاهش. در حدود ۱۰۰ – ۵۰% و در سنباده های با. رزین تا ۲۵% می‌باشد. با تغییر میزان رطوبت، لایه پشت (backing) سنباده ها که. معمولا پارچه‌ای، کاغذی و فیبری می‌باشد. تغییر شکل می‌دهد. رطوبت بالا باعث می‌شود تا قسمت. ساینده سنباده بسمت. بالا خم شده و حالت مقعر پیدا کند. رطوبت پایین یا خشکی محیط نیز. باعث بوجود آمدن سطح محدب. شده و سنباده از قسمت ساینده. به داخل جمع میشود.

0/5 (0 نظر)