جوشکاری co2 (میگ), جوشکاری آرگون (تیگ)

12 راهکار موثر برای کاهش هزینه های جوشکاری

گیج جوشکاری

با اینکه کنترل هزینه های مرتبط با عملیات جوشکاری اصولا کار پیچیده ای نیست. با این حال بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل اینکه آنقدر مشغول به کار هستند که فرصت لازم برای اجرای طرح های مختلف کاهش هزینه را ندارند ، هزینه های زیادی را چه از نظر زمان و یا از نظر پول متحمل می شوند. ما برای شما 12 راهکار موثر برای کاهش هزینه های جوشکاری را برای کم کردن هزینه ها پیشنهاد می کنیم.

به همین دلیل راههای ساده و موثری را که از طریق آنها می توان هزینه ها را کاهش داد ارائه نمودیم . البته توجه داشته باشید اجرای برخی از آنها نسبتا ساده و برخی دیگر کمی پیچیده است.

برای اجرای طرح موثر کاهش هزینه های جوشکاری لازم نیست همه طرح های پیشنهادی را همزمان اجرا نمایید . کافی است یکی دو مورد را اجرا کنید ، وقتی نتیجه مطلوب حاصل شد ، سراغ سایر روشها بروید و بدین شکل حداکثر صرفه جویی در هزینه های جوشکاری را اجرایی نمایید.

  1. به اندازه جوش دهید : هر نوع جوشکاری از نظر نوع اتصال و نوع الکترود مشخصات مختص به خود را دارد. همچنین محصول مورد نظر باید بر اساس دستورالعمل خاص تولید شود . پس با پیروی از دستورالعمل به اندازه کافی و نه زیادتر جوش بدهید .
گیج جوشکاری

گیج جوشکاری ابزار بسیار مناسبی برای اندازه گیری مولفه های جوش است و می تواند در صرفه جویی به شما کمک کند.

2) به اندازه تقویت کنید :

 در جوشکاری هایی که چند پاس جوشکاری لازم است هدف پرکردن فضای بین دو قطعه کار است و نیازی نیست که مقدار زیادی از سیم جوش و یا الکترود استفاده شود . فقط کافی است فضای بین دو قطعه کار پر شود.

3) از قطبیت مناسب استفاده نمایید :

 درعملیات هایی همچون هاردفیسینگ که نفوذ در قطعه کار مطلوب یا مورد نیاز نیست از جریان DC استفاده کنید تا نرخ رسوب بیشتری داشته باشید.

 

4) فاصله قطعه کار را تا حد امکان کاهش دهید : 

پر واضح است که فاصله بین دو قطعه کار هرچه بیشتر باشد به فیلر و مدت زمان جوشکاری بیشتری نیاز خواهید داشت بنابراین قطعه کار را تا حد امکان قبل از جوشکاری به شکل مناسب با کمترین فاصله در بیاورید.

همانطور که در تصویر میبینید یک فاصله 1/8 اینچی (0.31 میلی متر)باعث افزایش سایز الکترود یا سیم جوش به مقدار زیاد می شود.

فاضله جوشکاری (1)

5) کنترل مصرف گاز محافظ جوشکاری :

در جوشکاری هایی مانند میگ و جوش تیگ (آرگون) که گاز محافظ مورد نیاز است مطمئن شوید که مقدار گاز ورودی به حوضچه جوش بیش از حد نیاز نباشد . ورود گاز بیش از حد در محوطه جوش هم مصرف بی مورد گاز را افزایش می دهد و هم باعث وقوع عیوب جوشکاری می شود. البته امکان دارد مسیر عبور گاز نیز دارای نشتی باشد که باید این مورد نیاز مورد توجه قرار بگیرد.

6) سایز فیلر را افزایش دهید :

برای اینکه نرخ رسوب بیشتری داشته باشید از سایز سیم جوش یا الکترود بزرگتر استفاده کنید.

7) به جای فیله های پیوسته ، جوش متناوب بزنید :

این مورد کاملا به تصمیم تیم مهندسی سازه بستگی دارد چرا که برخی از فیله های طولانی جوش تحت فشار بار سازه قرار نمی گیرد و فقط برای درکنار هم نگهداشتن اشیاء استفاده می شود . بنابراین با نظر تیم مهندسی سازه به جای جوش فیله از جوش متناوب استفاده کنید.

8) روش متناسب جوشکاری را انتخاب نمایید:

جوشکاری زیرپودری 10 برابر سریعتر از جوشکاری الکترود دستی عمل می کند بنابراین در صورتی که مسیر مستقیم و جوش افقی مورد نیاز باشد گزینه مناسب جوشکاری زیرپودری است . موارد مشابه زیادی از این قسم وجود دارد که با توجه به استانداردهای محصول مورد نظر ، سطح مهارت اپراتور و امکانات موجود باید فرآیند کم هزینه و پرسرعت را انتخاب کنید.

جوش زیر پودری

انتخاب فرآیند صحیح جوشکاری و متناسب با نیاز ، بیشترین کیفیت و کارایی را تضمین می کند.

9) موقعیت جوش را در حالت بهینه قراردهید :

حالت ایده آل موقعیت جوشکاری صاف یا افقی است . سایر موقعیت های جوشکاری همچون عمودی بالا ، بالای سری ، زاویه دار باعث کاهش نرخ رسوب می گردد .

10) از فیکسچر استفاده کنید :

استفاده از فیکسچر ( ثابت کننده ) ها باعث افزایش سرعت جوشکاری و کاهش مدت زمان عملیات می گردد. فیکسچر ها چیز عجیبی نیستند و معمولا با توجه به تجربه و مهارت جوشکار طراحی ساده ای دارند . فیکسچرها باعث ثابت بودن قطعات کار می شوند و بنابراین فرصت سوزی جوشکاران ماهر برای کنارهم قرار دادن قطعات از بین می رود.

11)از روشهایی استفاده کنید تا پاشش به حداقل برسد :

در جوشکاری میگ به جای گاز خالص CO2 از ترکیب 10/90 استفاده نمایید . از دستگاه جوش پالسی استفاده کنید . سرعت و ولتاژ وایر فیدر دستگاه جوش میگ را با سرعت عملکرد اسپری ضدجرقه مقایسه و آنرا تنظیم نمایید.

12) تجهیزات جوش را در بهترین حالت نگهدارید :

برنامه نگهداری و تعمیرات مدون و مناسب باعث افزایش کارایی تجهیزات و همچنین کاهش زمان خاموشی می گردد. کاهش زمان عیب یابی و تعمیر باعث افزایش بهره وری می گردد.

این 12 راهکار موثر برای کاهش هزینه های جوشکاری و راه های بسیار زیاد دیگری نیز برای کاهش هزینه های جوشکاری و افزایش بهره وری وجود دارد که می توانید به دیگران پیشنهاد دهید . لطفا نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.  

0/5 (0 نظر)