جوشکاری آرگون (تیگ)

آشنایی با الکترود تنگستن | کد های رنگی تنگستن + کاربرد

فلز تنگستن

تنگستن یک عنصر فلزی کمیاب است که در تولید الکترود های جوشکاری فرایند TIG یا جوش آرگون استفاده میشود . تنگستن به علت داشتن بالاترین نقطه ذوب در بین تمام فلزات ( حدود 3410 درجه سانتی گراد ) سختی و مقاومت بالایی در برابر دمای بالا را دارد که از این رو مناسب ترین آلیاز برای استفاده درفرایند جوشکاری TIG میباشد. جوشیار مرجع تامین تجهیزات جوش و برش می باشد ، شما میتوانید با مراجعه به فروشگاه از انواع تجهیزات جوشکاری تیگ ، عبارتند از ؛ دستگاه جوش تیگ ، تورچ جوشکاری تیگ ، تنگستن جوشکاری و … دیدن فرمایید .
محصولات مرتبط : الکترود تنگستن قرمز جوشکاری آرگون دلتا .

مقالات مرتبط جوشکاری ذوبی :

معرفی انواع الکترود های تنگستن برند دلتا

الکترود های تنگستن بر خلاف الکترود های دیگر در بسیاری دیگر از فرایند ها مصرفی نیستند . بنابراین در اندازه ها و قطر های متفاوتی از تنگستن خالص و یا آلیاژ های تنگستن و سایر اکسید های کمیاب زمین تولید میشوند ، که ما میخواهیم در این مقاله به الکترود تنگستن که یکی از تولیدات شرکت دلتاست بپردازیم.
انتخاب الکترود های تنگستن و انواع آلیاژ های آن ها در فرایند TIG ، به نوع و ضخامت و اینکه شما با جریان AC یا DC جوش دهید بستگی دارد . برای انتخاب آلیاژ درست و نحوه تشخیص سریع و راحت آن ها از روی ظاهر، در بالای تنگستن ها رنگ هایی است که نحوه تشخیص آن ها را سهل تر میکند .

حال در این بخش به چند مورد از آلیاژ های الکترود تنگستن می پردازیم:

مقالات مرتبط جوشکاری ذوبی :

12 راهکار موثر برای کاهش هزینه جوشکاری

تنگستن خالص

الکترود های تنگستن خالص که در طبقه بندی AWS EWP جای دارند حاوی 99/50 % تنگستن هستند که خالص ترین نوع تنگستن تمامی آلیاژ ها می باشد.
تنگستن سبز ارزانترین آلیاژ از آلیاژ های تنگستن است ، به همین علت باعث پرفروش شدن آن شده است . از الکترود تنگستن سبز ، برای استفاده با گاز خالص ارگون یا هلیوم بایستی از جریان DC استفاده نمود . این امر به این علت نیست که از الکترود تنگستن سبز از جریان AC استفاده نمیشود ، بلکه دارای جریان AC دارای قوس و پایداری خوبی نیز است.
از کاربرد های این الکترود می توان برای جوشکاری آلومینیوم و منیزیم که محل اتصال و جوش دارای حساسیت است استفاده شود.

تنگستن سبز

تنگستن توریم دار

الکترود های تنگستن غنی شده طبق طبقه بندی AWS EWTH-2 حاوی حداقل 97/30 % تنگستن و 2/20 % الی 1/70% است میباشد که در اصطلاح به آن توریم 2% می گویند.
الکترود تنگستن قرمز امروزه رایج ترین الکترود های تنگستن مورد استفاده است . شاید این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که علت این امر چیست ؟ میتوان اینگونه پاسخ داد که استفاده از این الکترود به علت سهولت در استفاده ، طول عمر بالای آن سبب شده رایج ترین نوع الکترود تنگستن باشد .
از مزایای استفاده توریم در الکترود تنگستن می توان به نرخ افزایش انتقال الکترون در الکترود ، بهبود بخشیدن به قوس و بالا بردن شدت جریان اشاره نمود.

الکترود توریم دار قرمز بسیار پائین تر از سطح ذوب خود عمل میکند . که این امر منجر به کاهش قابل توجهی در مصرف می شود ، همچنین در مقایسه با سایر الکترود ها ی تنگستن ، الکترود قرمز تنگستن کمتری را در حوضچه جوش ذوب می کند و باعث الودگی کمتری میشود . الکترود های قرمز توریم دار عمدتا برای فرایند TIG در جریان AC برروی آلومینیوم انجام می پذیرد.
همچنین اگر بخواهیم از جریان DC استفاده کنیم باید از آن برای جوش روی فولاد کربن ، فولاد ضد زنگ ، نیکل و تیتانیوم و آلومینیوم استفاده کنیم.

مقالات مرتبط جوشکاری ذوبی :

تنگستن لانتان

الکترود های لانتان دار که در طبقه بندی AWS EWLA-1.5 محسوب میشوند ، شامل حداقل 97.805% تنگستن و 1.70 الی 1.30 % لانتانیوم یا لانتانا هستند.که به الکترود تنگستن 1.5 درصد لانتانات معروف هستند.
الکترود تنگستن طلایی جایگزین مناسبی برای تنگستن های قرمز هستند ، زیرا تنگستن های طلایی غیر رادیو اکتیو هستند و برای سلامتی ضرری ندارند . از ویژگی های بسیار مهم این الکترود نیز می توان به پایداری قوس خوب ، قابلیت جوشکاری مستقیم و متناوب ، احتراق عالی و نرخ سوختن بالا اشاره نمود.

نمایش 9 24 36

سایر محصولات فروشگاه جوشیار :

تنگستن زیرکونیم دار

 

الکترود های زیرکونیم دار قهوه ایی که در طبقه بندی AWS EWZR – 1 جای دارند ، حاوی حداقل 99.10 % تنگستن و 0.15 تا 0.40 % زیرکونیوم هستند.
الکترود های تنگستن قهوه ایی دارای چند ویژگی است که می توان به قوس پایدار ، ایجاد جوش با حداقل آلودگی و شکل گیری عالی سر گرد آن اشاره نمود.
از الکترود تنگستن قهوه ایی زیرکونیم دار به هیچ وجه از جریان DC نمیتوان برای جوشکاری استفاده کرد.

نمایش 9 24 36

تنگستن زیرکونیم دار

الکترود زیر کونیم دار طوسی در مقایسه الکترودهای سبز قوس و پایداری بهتری دارند و همچنین مانند الکترود های طلایی غیر رادیواکتیوی هستند.
از سری ویژگی های این الکترود می توان به، جوشکاری با هر دو جریان متناوب AC و مستقیم DC ، نرخ فرسایش کم تنگستن و طول عمر بالا اشاره نمود.
از الکترود های طوسی برای جوشکاری فولاد های ضد زنگ ، تیتانیوم ، منیزیم ، آلومینیوم، و آلیاژهای مس مورد استفاده قرار میگیرد.

تنگستن زیرکونیم دار 

الکترود زیرکونیم دار سفید که در طبفه بندی AWS   EWZR جای دارند حاوی 0.7 الی 0.9 درصد زیرکونیم جای دارد .
الکترود های تنگستن سفید مشابه الکترود های قهوه ایی تنگستنی هستند ، که از جریان DC نیز نمیتوان برای آنها استفاده نمود .

تنگستن لانتان

الکترود لانتان دار آبی که در طبفه بندی AWS EWLa – 2 جای دارند که حاوی 2% لانتانیوم میباشد ، معروف به تنگستن 2% لانتانات میباشد . تنگستن آبی را می توان با هر دو جریان AC و DC جوشکاری نمود . از آنجایی که پیش گرم و راه اندازی این تنگستن آسان است میتوان از هر دو جریان استفاده نمود .
تنگستن آبی به دلیل تحمل آمپراژ بالا بسیار کاربردی تر از بقیه تنگستن هاست و میتوان از آن در هر جایی استفاده نمود. شما می توانید از تنگستن آبی لانتاناته به عنوان یک گزینه همه منظوره با انواع فلزات از جمله آلیاژهای نیکل، آلومینیوم، کبالت، مس، فولادهای کربنی و تیتانیوم استفاده کنید.
گفته می‌شود که این تنگستن‌های فوق‌العاده عملکرد و ایمنی بهتری نسبت به thoriated در DC و پایداری بهتر در AC در محدوده جریان 0-300 آمپر ارائه می‌کنند.

تنگستن لانتان 

الکترود لانتان دار سیاه که در طبقه بندی AWS EWLa-1 جای دارند ، حاوی 0.8 % الی 1% لانتانیوم میباشد . تنگستن مشکی تقریبا شامل کمترین مقدار لانتان در تنگستن های لانتان دار میباشد که خواص کاملا مشابهی به الکترود تنگستن طوسی دارد که میتوان از آن به عنوان جایگزین تنگستن طوسی استفاده نمود.

تنگستن لانتان دار

الکترود لانتان دار فیروزه ایی که در طبفه بندی AWS A5.12M-98 جای دارند که حاوی 2% لانتانیوم میباشند.
از تنگستن فیروزه ایی برای جوشکاری تمام آلیاژ ها استفاده می کنند.از الکترود تنگستن فیروزه ایی برای جوشکاری کربن ، فولاد ضد زنگ،آلیاژ های نیکل ،مس و تیتانیوم استفاده میشود.
از ویژگی های این تنگستن میتوان به پاشش کم ،مناسب برای همه آمپرها قابل استفاده از هر دو جریان AC و DC اشاره نمود. نگستن فیروزه ای در کل در صنعت ماشین سازی، پتروشیمی، صنعت گاز و صنعت نفت کاربرد بیشتری دارد.

سخن آخر

شرکت دلتا با تولید یکی از بهترین الکترود های تنگستن ایران توانسته است . رقابت بسیار خوبی با برند های خارجی را داشته باشد . برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان مجرب ما میتوانید با استفاده از راه های ارتباطی درج شده با ما در تماس باشید .

0/5 (0 نظر)

2 نظر در “آشنایی با الکترود تنگستن | کد های رنگی تنگستن + کاربرد

 1. جابر ملکی گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم بهترین مارک الکترود تنگستن توی ایران چیه؟

  1. manager.kh گفت:

   سلام دوست عزیز
   شرکت دلتا، این شرکت با تولید یکی از بهترین الکترود های تنگستن ایران توانسته رقابت بسیار خوبی با برندهای خارجی داشته باشه.

نظرات بسته شده اند.