جوش و برش لیزر

تکنولوژی لیزر

برش لیزر

تکنولوژی لیزر چیست و از کجا شروع شد.

 امروزه چه کاربرد هایی در زندگی ما دارد. امروزه لیزر در همه جا هست

از عمل جراحی پزشکی گرفته تا پردازش سوپرمارکت ها و فرآیندهای صنعتی بزرگ ، اما در سال 1960 ، اولین کارکرد لیزر با عنوان “راه حلی که به دنبال مشکل می گردد ” توصیف شد. با تفکر خلاق ، تولید یک پرتوی نوری باریک و شدید در یک جهت که بسیار مفید بود.
در مدت زمان کوتاهی چندین نوع لیزر اختراع شد. لیزرهای فیبر نوری برای اولین بار در سال 1961 توسط الیاس اسنیتزر به نمایش درآمد. فرآیند برشکاری گاز لیزر ، با استفاده از مخلوط دی اکسید کربن ، اولین بار در سال 1964 در آزمایشگاه های بل ، توسط کومار پاتل اختراع شد.
فرآیند لیزر کریستال برای برشکاری ، همچنین در آزمایشگاه های بل در سال 1964 ، توسط مهندس دیگری به نام J. E. Geusic اختراع شد. (تکنولوژی لیزر)

کشف برشکاری لیزر گازی

سابقه برشکاری لیزر به سال 1965 باز می گردد ، زمانی که وسترن الکتریک اولین لیزر را برای سوراخ کردن تیغچه های الماس معرفی کرد. (تکنولوژی لیزر)
اولین آزمایشات برش لیزر با کمک گاز در سال 1965 انجام شد. این ایده برای پیتر هولدکروفت ، معاون علمی در TWI (دانشکده جوشکاری) در کمبریج ، انگلستان بود. در این آزمایش از لیزر گاز CO2     300وات در آزمایشگاه تحقیقات الکترونیکی خدمات در هارلو استفاده شده است.
لیزر برای کاربردهای نظامی در نظر گرفته شده بود اما کاربردهای بالقوه صنعتی نیز مورد بررسی قرار گرفت. برشکاری ها با استفاده از گاز کمکی اکسیژن برای فولاد کربن بالا و فولاد ضد زنگ با ضخامت 2.5 میلی متر با سرعت حداکثر 1 متر در دقیقه انجام شد.

تکنولوژی لیزر cnc

*در اواخر دهه 1960 ، از برش لیزر گاز برای برش فلز استفاده می شد ، چیزی که لیزرهای CO2 توانایی آن را نداشتند.*

استفاده برای لیزرهای فیبر

لیزرهای فیبری تقریباً دو دهه پیشرفت لازم داشتند تا اینکه در اواخر سال 1980 اولین دستگاههای تجاری به بازار آمدند . اکنون آنها برای بسیاری کاربردها از جمله برش ، جوشکاری ، تولید مواد افزودنی (چاپ سه بعدی) و به عنوان سنسور استفاده میشود.
شدت پرتو ، مدت زمان و حرارت خروجی لیزر فیبر را می توان به طور جزئی کنترل کرد ، بنابراین آنها به عملکردهای دقیقی میرسند .(تکنولوژی لیزر)

برش لیزر الیاف

فیبر جدیدترین نوع برش لیزری است که اخیراً در سال 2009 به بازار عرضه شده است.(تکنولوژی لیزر)
در سال 2007 ، Salvagnini ، یک شرکت فناوری ایتالیایی ، شروع به بررسی پتانسیل استفاده از فناوری لیزرهای  فیبری برای برش ورق فلز کرد. آنها به شدت در ساخت دستگاههای برش لیزر CO2 سرمایه گذاری کرده بودند  ، توانستند به پیشرفتهایی در افزایش قدرت عملکرد دست پیدا می کنند.
لیزر الیاف L1Xe ، قادر به برش فولاد با ضخامت 18 میلی متر ، در نمایشگاه EuroBlech در سال 2008 به جهان معرفی شد. سالواگنینی اولین برش لیزر فیبر خود را در مارس 2009 انجام داد.(تکنولوژی لیزر)
با اینکه سابقه برشکاری لیز بسیار کوتاه است اما پیشرفتهای های بزرگی ایجاد شده و توسعه فناوری همچنان ادامه دارد ، جدیدترین لیزرهای الیافی قادر به برش فولاد ضد زنگ با ضخامت حدود 100 میلی متر هستند.(تکنولوژی لیزر)
علاوه بر این ، در سال های اخیر دستگاه های برش لیزر خانگی و اداری بیشتر در دسترس هستند. زمانی لیزرها فقط برای صنعت مقرون به صرفه بودند  ، برش لیزر اکنون در دسترس مشاغل کوچک ، سازندگان و حتی مصارف خانگی است.
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *